Szociális hozzájárulási adó: mikor jár a kedvezmény?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szociális hozzájárulási adót a vállalkozások több kedvezményforma révén is csökkenthetik. Hogy miként, kiderül az RSM DTM összeállításából.

A munkáltató (kifizető) a magánszeméllyel fennálló munkaviszonyára tekintettel a munkavállalónak juttatott, az adóelőleg-alap számításánál figyelembe vett jövedelem (növelve a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont tagdíj összegével) után 27 százalék szociális hozzájárulási adót köteles fizetni. Az adó alapjába nem tartozik bele a kifizető által megállapított és folyósított társadalombiztosítási ellátás, valamint a szociális ellátásból nem a kifizetőt terhelő rész. A számított adó a jogszabályban meghatározott adókedvezmények összegével csökkenthető.

Az egyik ilyen adókedvezmény a munkabérek nettó értékének megőrzését célzó adókedvezmény, amelyet a kifizető akkor vehet igénybe, ha valamennyi folyamatosan foglalkoztatott munkavállalója tekintetében végrehajtotta a munkabérek elvárt emeléséről szóló kormányrendelet szerinti béremelést. Ennek nem felel meg, ha a kifizető akár csak részben is béren kívüli juttatás formájában valósította meg a béremelést. A kifizető az adókedvezményt az adóév egészében igénybe veheti, de csak az olyan hónapra fizetendő adó megállapításánál, amelyre vonatkozóan az elvárt mértékű béremelés valamennyi folyamatosan foglalkoztatott tekintetében teljesül.

Az adókedvezmény összegét a kifizető havonta, az adott hónap egészében fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyonként külön-külön kiszámított részkedvezmények összegeként állapítja meg. A részkedvezmény összegét egy meghatározott képlet alapján kell meghatározni, a munkaviszonyban állót az adómegállapítási időszakra megillető bruttó munkabér összege alapján.

Folytatás az RSM DTM blogbejegyzésében, az alábbi linken.

Forrás: RSM DTM blog


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.