A hét kérdése: KATA a GYES mellett és után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A KATA adózási mód igen népszerű a kismamák, otthonról dolgozó édesanyák körében is. Milyen mértékű tételes adót kell fizetniük a GYES mellett és után a vállalkozóknak?


Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYES-en lévő anyuka vagyok 2015 szeptemberéig, emellett egy betéti társaságban kültagként 4 órás munkaviszonyban weboldalak készítésével foglalkozom. Szeretném kiváltani az egyéni vállalkozói igazolványt és KATA adózóként oktatási tevékenységet folytatni. Mekkora mértékű tételes adót kellene fizetnem most és 2015 szeptemberétől?

VÁLASZ:

Tisztelt Kérdező!

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvényt szükséges megvizsgálnunk a kérdés megválaszolásához. A törvény szerint három különböző összegű tételes adó fizetendő (fizethető) a KATA adózás alatt, illetve bizonyos esetekben lehet mentesülni a tételes adó fizetése alól. Nézzük meg az egyes eseteket.

A havi tételes adó mértéke a következő lehet: 0 Ft (mentesség), 25.000 Ft, 50.000 Ft, 75.000 Ft.

Akkor lehet mentesülni a tételes adó alól, ha a kisadózó táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi gyerekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül, vagy szüneteltetni az egyéni vállalkozását, ÉS emellett nem végez a kisadózóként a tevékenységi körébe tartozó munkát. Tehát amint konkrét megrendelést fog teljesíteni az anyuka (elkezdi az egyéni vállalkozás tevékenységi körébe tartozó oktatási tevékenységet), nem mentesül a KATA megfizetése alól a GYES időszaka alatt.

25.000 Ft összegű a havi tételes adó például abban az esetben, ha van máshol heti 36 órát meghaladó munkaviszonya az anyukának (ami összeadódhat több munkaviszonyból is), vagy kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül (alapvetően a nyugdíjasokról van itt szó), illetve ha a kisadózó vállalkozáson kívül más vállalkozásban nem kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak vagy társas vállalkozónak minősül, ideértve más kisadózó vállalkozásban fennálló főállású kisadózó jogállást is. A feltételeknek a tárgyhó egészében fenn kell állnia. Jelenleg csak napi 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik a kérdező, így a heti 20 órás munkavégzés nem elegendő feltétel a 25.000 Ft-os havi adó megfizetéséhez 2015 szeptemberétől.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

50.000 Ft összegű tételes adót fizet a főállású kisadózó, tehát ahol az előzőekben leírt feltételek nem állnak fenn. Jelen esetben a kérdező anyukánál ez az irányadó összeg, amelyet havonta fizetnie kell, amennyiben KATA adózó egyéni vállalkozóként elkezd ténylegesen az egyéni vállalkozásában munkát végezni.

Emellett a kisadózó vállalkozás választhatja, hogy a főállású kisadózó után magasabb összegű tételes adót fizet. Az e választás alapján fizetendő adó minden megkezdett naptári hónapra 75 ezer forint, mely magasabb (136.250 Ft) ellátási alapra jogosítja fel.

Amennyiben a kismama olyan vállalkozásban létesítene nem kiegészítő tevékenységű egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonyt, amelyben személyesen nem működne közre (és ezáltal abban a vállalkozásban jövedelme, tehát fizetési kötelezettsége nem keletkezne), akkor főállásúnak nem minősülő kisadózóként összesen a 25.000 Ft-os tételes adóval kellene számolnia 2015 szeptemberéig.

Válaszadó: Lakatos Zsuzsa, transzferár- és adószakértő. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.