A hét kérdése: ügyvezető bejelentése T1041-es nyomtatványon

  • Értesítő a rovat cikkeiről

Be kell-e jelenteni 2012-től a T1041 es nyomtatványon vagy más módon azt a társasági tagot, aki több társaságban tulajdonos és egyben ügyvezető is? Nyugdíjas, és jövedelmet nem kap egyik cégből sem, az egészségügyi szolgáltatási járulékot kifizeti.

Ha a nyugdíjas (nem korkedvezményes) több társas vállalkozásban ügyvezető, a tárgyév január 31-éig az adóév egészére vonatkozóan nyilatkozni köteles, hogy melyik társas vállalkozás fizeti meg utána az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

A kiegészítő tevékenységet folytató nyugdíjas társas vállalkozó, vezető tisztségviselő, ha díjazásban nem részesül nem válik biztosítottá, kivéve, ha a személyes közreműködése alapján társas vállalkozónak minősül a megbízási szerződés alapján.

Abban az esetben, ha az ügyvezető egyben személyes közreműködésre is kötelezett lenne, akkor a magánszemély két egymástól elkülönült jogviszonnyal rendelkezik és ekkor a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni.

A kérdése alapján ez nem áll fenn, vagyis az ügyvezetés mellett a társaságok tevékenységében nem működik közre, így nem minősül tagként társas vállalkozónak, ezért 2012. január 1-jétől az ügyvezetői tevékenysége alapján kell társas vállalkozónak tekinteni. Ha az alkalmazás minőségében változás állt be akkor be kell nyújtani a bejelentést.

Felhívom a figyelmét azonban arra, hogy függetlenül attól, hogy nem volt jövedelme az ügyvezetőként a 08-as bevalláson havonta le kellett jelenteni, ezt utólag meg kell tenni az Art. 31. § (2) bek. értelmében. Ha e teljesítésre nem került sor, akkor azt soron kívül be kell nyújtani elektronikusan.

A következő időszakra vonatkozóan pedig a társaságoknak lehetősége van pl. szeptember hónaptól a bevallással egyenértékű nyilatkozatra az adóhatóság által rendszeresített elektronikus űrlapon - a bevallás benyújtására előírt határidőig, hogy a bevallás benyújtására az adott időszakban azért nem kerül sor, mert adókötelezettsége nem keletkezik. E nyomtatvány a "nulla" értékadatú bevallás kiváltásáról szóló "NY" jelzésű Nyilatkozat. A Nyilatkozaton a helyettesíteni kívánt több bevallási időszakra, akár egész évre előre is benyújtható, így a 08-asnál is 08-12 hóig. Azonban ezt előre a 08-as határidő leteltét megelőzően lehet csak benyújtani, tehát augusztus havi 08-as esetében 09. 12-éig nyújtható be a "NY" nyomtatvány.

A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt

  • Értesítő a rovat cikkeiről

Kapcsolódó cikkek

  • forint_pénz

    Egy vállalkozás magánszemélytől irodai célra ingatlant bérel, de az ingatlan az ingatlan-nyilvántartásban lakásként szerepel. A magánszemély az ingatlan-bérbeadási tevékenységére nem választott adókötelezettséget. Ebben az esetben a bérlő a nevére szóló rezsiköltségekben (villany, gáz, stb.) szereplő általános forgalmi adót levonhatja-e?

  • a Mercedes-gyár Kecskeméten

    A szakképzési törvény alapján a nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanulók közül a biztosítás csak a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytatóra terjed ki. Tanulószerződést az a gyakorlati képzést szervező gazdálkodó szervezet vagy egyéb olyan szerv, szervezet köthet, amely a gyakorlati képzés folytatására jogosult szervezetek nyilvántartásában szerepel. Jár-e betegszabadság, valamint társadalombiztosítási pénzügyi ellátás a szakképző iskolai tanulóknak?

  • számítógép

    2012. július 1-től kell módosítani a munkaszerződést az új Munka Törvénykönyve hatályba lépése miatt - ha érdemben nincs változás a munkaviszonyban? Egy egyszerű, szokványos, internetről is szabadon letölthető munkaszerződést is érintik a változások?

  • pénz_fizetés

    Magánszemély magánszemélynek ad kölcsön eseti jelleggel, mely után a kölcsönvevő kamatot fizet. Az így kapott kamat a kölcsönadónál hogyan adózik, kamatjövedelemként vagy egyéb jövedelemként? Kell-e az adóalap kiegészítést alkalmazni az így realizált jövedelemre, ha a kölcsönadó éves jövedelme meghaladja a 2.424 ezer forintot? Keletkezik-e valamilyen más adó- vagy járulékfizetési kötelezettség a kapott kamat után?

  • iroda notesszel

    Van egy lakásom, amit kizárólag irodaként használok. Mint magánszemély bérbe adhatom-e saját magamnak, mint egyéni vállalkozónak a lakást vagy önmagammal nem köthetek szerződést?

Az irányítópulton gyorsan elérhetőek az új funkciók Irányítópult

Az ado.hu új funkciói itt elérhetőek az Ön számára, a megjelenéshez kérjük regisztráljon vagy jelentkezzen be!

Újdonságok

  • gáz

    Energetikai szakreferenst kell alkalmaznia a nagyobb energiafogyasztóknak, illetve az év végével változtak a kötelező energetikai audit szabályai is - figyelmeztet a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda.

  • bilincs

    Hamis számlákkal csökkentette áfáját egy műtrágyával üzletelő kecskeméti férfi. A NAV dél-alföldi pénzügyi nyomozói őrizetbe vették - olvasható az adóhatóság honlapján.

  • lakat

    Április elsejével újabb négy minisztériumi háttérintézmény, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet, az Országos Közegészségügyi Központ és az Országos Epidemiológiai Központ szűnik meg jogutódlással - tudta meg a Magyar Hírlap a Miniszterelnökségtől. 

  • emberek

     A munka törvénykönyve a munkavállalók nagyobb csoportját érintő létszámcsökkentésre a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó általános szabályok mellett – illetve azoktól részben eltérően – további kötelezettségeket ró a munkáltatóra.

  • pénz

    Nem régen írtunk arról, hogy a vállalkozók minimális járulékkötelezettsége milyen mértékben emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum megemelése miatt 2017-ben az előző évhez képest. Havi 68.532 forint helyett havi 76.476 forintot még úgy is, hogy a szociális hozzájárulási adót 27%-ról 22%-ra csökkentették. Most nézzük, mi lesz az alkalmazottakkal!