Adóegyezmény Türkmenisztánnal


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ellenszavazat nélkül fogadta el az Országgyűlés a Magyarország és Türkmenisztán közötti kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt – közölte az NGM.


A 163 parlamenti képviselő egybehangzó igen szavazatával elfogadott törvényjavaslatnak köszönhetően megszűnik a kettős adóztatás Magyarország és Türkmenisztán között.
 
Magyarország és Türkmenisztán között 2015-ben kezdődtek tárgyalások a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról a jövedelem- és vagyonadók területén. Az egyezmény hatálybalépésének egyik leglényegesebb feltétele ma teljesült: az Országgyűlés megszavazta azt.  
 
A ma elfogadott törvényjavaslatnak köszönhetően megszűnik a kettős adóztatás Magyarország és Türkmenisztán között. Így például, ha egy magyar állampolgár Türkmenisztánban dolgozik, akkor a munkabér utáni közterheket kizárólag csak az egyik államnak kell megfizetnie.  Azt, hogy az „adószedés joga” melyik országot illeti meg, az egyezmény határozza meg.
 
Az egyezmény célja az adóztatás szabályozása, kiszámíthatóvá tétele a magyar-türkmén kétoldalú kapcsolatokban, azáltal, hogy kizárja a kettős adóztatást, és meghatározza, hogy a partnerállamok egyes jövedelem- és a vagyontípusokat milyen körben adóztathatnak.
 
Az egyezmény a legújabb nemzetközi kívánalmaknak megfelelve tartalmazza a Magyarország számára fontos garanciális szabályokat, így például az adóhatóságok közötti adóügyi információcsere lehetőségét, amely teljes körű, azaz a banktitokra is kiterjedő adóügyi információcserét biztosít. Ezen túlmenően kedvezménybeli korlátozást fogalmaz meg arra az esetre, amennyiben célzottan csak az adóegyezmény előnyeinek kihasználására törekszik az adózó.
 
Az adóegyezmény megkötése kedvezőbb, áttekinthetőbb gazdasági és jogi hátteret biztosít mindkét ország befektetői számára, amely elősegítheti a gazdasági kapcsolatok további élénkülését, a tőkebefektetések növekedését.

 

Magyarországoz hasonlóan Türkmenisztán is megtette a szükséges belső jogi lépéseket az adóegyezmény ratifikációja érdekében, ezzel az adóegyezmény hatályba lépésére még 2016-ban sor kerül, ennek köszönhetően már 2017. január 1-jétől alkalmazhatóvá válik a partnerállamok között.  


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).