Adótörvények nélkül készült el a büdzsé


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adózási szempontból rejtélyes a 2014-es, hétfőn ismertetett büdzséterv: nem tudni, lesz-e húsáfa-csökkentés, mint ahogyan a családi adókedvezmény kiterjesztésének részletei is homályosak. Kiderült viszont, hogy jövőre az evát háttérbe szorítja a kiva és a kata, és a különadók az adórendszer megkerülhetetlen elemei maradnak, mert összesen csaknem 750 milliárdot szed be az állam a kijelölt ágazatoktól. Kicsit lesz gyed extra is.


Benyújtotta a kormány a 2014-es költségvetési törvényjavaslatot az Országgyűlésnek; az előterjesztést papíron és pendrive-on adta át Kövér László házelnöknek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

Tartjuk a hiánycélt, nő a fogyasztás

A törvényjavaslat szerint jövőre az államháztartás bevételi főösszege 15 958 milliárd, kiadási főösszege 16 883 milliárd, hiánya pedig 924,8 milliárd forint lesz, ami a GDP 2,9 százaléka.

A büdzsé tervezete szerint 2014-ben a gazdaság 2 százalékkal bővül 2,4 százalékos éves átlagos infláció mellett; a háztartások fogyasztása 1,9, a reálkeresetek pedig 2 százalékkal nőnek éves összevetésben – derült ki Varga Mihály szavaiból az MTI tudósítása szerint.

A jövő évi költségvetésben nincs olyan terület, amely kisebb összegből gazdálkodhatna, mint az idén, az esetleg kieső bevételeket pedig jelentős – összesen 220 milliárd forintnyi – tartalék fedezheti – mondta a miniszter. Kövér László, az Országgyűlés elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte: 2013-hoz viszonyítva 10 százalékkal több forrás jut az egészségügyre, 12 százalékkal nagyobb összegek állnak rendelkezésre a közoktatásra, és 3 százalékkal több közbiztonságra.

Kövér László átveszi a költségvetés tervezetét Varga Mihálytól

Áfacsökkentés még lehet

A családi adókedvezmény kiterjesztésével az ideihez képest 53 milliárd forinttal több marad a családok zsebében: 260 ezer háztartás számára teszi lehetővé a kormány, hogy a korábban nem teljes mértékben érvényesített családi adókedvezményt igénybe tudják venni a gyermekek után; összességében 230 milliárd forintot hagynak ezzel a háztartásoknál – mondta a nemzetgazdasági miniszter. Aki nem tudja adójából teljes egészében a családi adókedvezményt érvényesíteni, az vagy az egészségbiztosítási, vagy a nyugdíjjárulék terhére teheti ezt meg – magyarázta a tárcavezető.

A részletek – például az, hogy pontosan milyen kör élhet ezzel a lehetőséggel – majd vélhetően az adótörvényekből derülnek ki.

A jövő évi büdzsé megteremti a lehetőségét a hús áfájának csökkentésére, ugyanakkor ennek részleteiről még nem született kormánydöntés. Még tárgyal as kabinet arról, hogy milyen keretben és mekkora legyen az áfacsökkentés – mondta kérdésre válaszolva Varga Mihály.

A miniszter közölte, hogy a kormány az adótörvények módosításáról szerdán tárgyal, és a tárca azokat két héten belül nyújtja be az Országgyűlésnek.

Megkerülhetetlen különadók, kikopó eva

Az adóbevételek tervezett nagyságát a költségvetési törvényjavaslat 85-86. oldala ismerteti.

A táblázat egyik fontos tanulsága, hogy a szektorális különadók az állami bevételek megkerülhetetlenül magas részét jelentik: a büdzsé tervezete szerint 2014-ben a pénzügyi szervezetek különadójából 144 milliárd, az energiaellátók jövedelemadójából 61,1 milliárd, közműadóból 53 milliárd, távközlési adóból 57 milliárd, pénzügyi tranzakciós illetékből 269,4 milliárd, biztosítási adóból 28 milliárd, és e-útdíjból 133,8 milliárd forint folyik be a költségvetésbe. A különadók így összesen 746,3 milliárd forinthoz juttatják az államot, ami nagyjából a jövő évi tervezett szja-bevételek felét jelentik.

A tervezett bevételi adatokból az is kiderül, hogy jövőre már a kata és a kiva háttérbe szorítja az evát: utóbbi adónemből a büdzsé 67 milliárd forintos bevételre számít, míg a kisadózók összesen 78 milliárdot fizetnek jövőre, a kisvállalati adó alanyai pedig 45,5 milliárdot. Ez utóbbi új adónemek idén nem váltották be a hozzájuk fűzött bevételi reményeket, 2014-es várt megtáltosodásuk okára vélhetően az adótörvényekben kereshetünk választ – az adózásért felelős kormányzati vezetők sokszor emlegették már a két adónem finomhangolását. Társasági adóból egyébként jövőre 358,8 milliárdnyi adóbevételt vár a költségvetés tervezete.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

A legtöbb pénzt – ahogy mindig – jövőre is áfából szedi be a költségvetés: a várt bevétel kereken 3000 milliárd forint. Második ezen a ranglistán az szja-bevétel, a magánszemélyektől ily módon 1550 milliárdnyi befizetést vár az állam, míg a tervezett jövedékiadó-bevétel 931,9 milliárd forint.

Kicsit lesz gyed extra

A 2014 januárjában esedékes nyugdíjemeléshez 2,4 százalékos fogyasztói árnövekedést kell figyelembe venni – olvasható a büdzsé tervezetében. Mivel a nyugdíjak indexálása hazánkban infláció-követő, ezért kijelenthetjük: január elsejétől 2,4 százalékkal emelkednek a nyugdíjak.

Varga Mihály a sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy januártól bevezetik a gyed extrát, de azt csak az újonnan gyedet igénylők vehetik igénybe, mert a 2,9 százalékos hiánycélt tartani kell.

(Forrás: Adó Online, MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.