Áfa-levonás és visszaigénylés az adószám felfüggesztése alatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adószám-felfüggesztéssel sújtott adóalanyok speciális szabályok alapján gyakorolhatják adólevonási, illetve adó-visszaigénylési jogukat. Példákkal illusztrálva mutatjuk be, hogy mi a teendő ilyenkor.


Az az adóalany, akinek (amelynek) adószámát az adóhatóság felfüggesztette, adólevonási, illetve adó-visszaigénylés jogát az általánostól eltérő szabályok alapján gyakorolhatja. Az Áfa-tv. 137. § (1) bekezdése alapján abban az esetben, ha az állami adóhatóság – az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) rendelkezései alapján – az adóalany adószámát felfüggeszti, az adóalany adólevonási jogát az adószám felfüggesztését elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napjától kezdődően – az adólevonási jog gyakorlásának egyéb feltételeitől függetlenül – nem gyakorolhatja.

Az adóhatóság jogértelmezése szerint arra való tekintettel, hogy adólevonási jog a bevallás keretében érvényesíthető, ezért az adószám felfüggesztésének időtartama alatt benyújtott bevallásban nem számolható el levonható adó. Ez a jogértelmezés az Áfa-tv. 137. § (1) bekezdésében foglaltakból nem következik, mivel abban kizárólag csak az szerepel, hogy adólevonási jog az adószám felfüggesztését elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napjától nem gyakorolható, de az ezt megelőző időszakra vonatkozóan nem mondja ki az adólevonási jog nem gyakorolhatóságát. Ebből elvileg az következne, hogy a jogerőre emelkedést megelőző időszakban megnyíló adólevonási jog az adószám későbbi felfüggesztésétől függetlenül érvényesíthető.

Adólevonás

Tekintsük át az adóhatóság jogértelmezését a következő esetpéldán!

PÉLDA:
A felfüggesztett adószámú adóalany havi bevallásra kötelezett. Az adószám felfüggesztését elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napja 2012. május 15., és a felfüggesztés jogerős megszüntetésére 2012. június 21-én kerül sor.

Ebben az esetben az adóalany sem a 2012. április hónapról 2012. május 14-ét követően beadott, sem 2012. május hónapra beadott bevallásában – függetlenül attól, hogy utóbbit esetleg az adószám felfüggesztésének megszüntetését követően nyújtják be – nem szerepeltethet levonható adót. (Ha az adóalany 2012. április hónapra vonatkozó bevallását 2012. május 14-ig benyújtja, akkor nincs akadálya adólevonási jog gyakorlásának, mivel az adószám felfüggesztéséhez kapcsolódó jogkövetkezmények nem állnak még fenn.)

Mindez azt jelenti, hogy az adóalany nemcsak a 2012. április és május hónapban keletkezett levonási jogát, hanem az elévülési időn belül keletkezett, azonban korábban még nem gyakorolt (korábbi bevallásban nem szerepeltetett) levonási jogát sem gyakorolhatja. Az Áfa-tv. 131. § (1) bekezdése alapján levonási jog gyakorlásának minősül az is, ha az adóalany a korábbi adó-megállapítási időszakban keletkezett, és onnan csökkentő tételként áthozott tétellel csökkenti a fizetendő adóját. Ennek következtében az adóalany 2012. április és május hónapra vonatkozó bevallásában előző időszakról áthozott csökkentő tételt sem szerepeltethet.

Az Áfa-tv. 137. § (2) bekezdése szerint, ha az adószám felfüggesztése oly módon kerül megszüntetésre, hogy az adószámot nem törlik, akkor a megszüntető határozat jogerőre emelkedésének napjától az adóalany adólevonási jogát ismét gyakorolhatja.

Az előzőekben foglaltakat alapul véve az adóalany 2012. június hónapra, valamint az azt követő hónapokra benyújtott bevallásában adólevonási jogot gyakorolhat. 2012. június havi bevallásában, vagy bármely azt követő havi bevallásában 2012. április és május havi bevallási időszakban keletkezett levonható adót is elszámolhatja, valamint a 2012. március havi bevallásában elszámolt következő időszakra átvihető követelést is szerepeltetheti előző időszakról beszámítható csökkentő tételként.

Amennyiben az adóalany adószáma törlésre kerül, akkor a felfüggesztés ideje alatt nyugvó adólevonási jog az adószám törlését elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napjával véglegesen elenyészik. A példában foglaltakat alapul véve, ha az adószám felfüggesztése 2012. május 15-én az adószám jogerős törlésével szűnik meg, akkor az adóalany 2012. április, május és június havi időszakban keletkezett adólevonási joga is elenyészik.

Többet szeretne tudni az áfa-szabályokról és a számlázásáról?

Jöjjön el konferenciánkra szeptember 5-én!

  • Előadó: dr. Sike Olga fősoztályvezető-helyettes NAV
  • Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.
  • Időpont: 2012. 09. 05. 9.00-15.00
  • Bővebb információk itt

Adóvisszaigénylés

Az Áfa-tv. a felfüggesztett adószámú adóalanyok adó-visszaigénylési jogára vonatkozóan nem tartalmaz rendelkezést. Az Art. 24/A. § (6) bekezdés második mondata szerint az adóhatóság az adózónak a felfüggesztést elrendelő határozat jogerőre emelkedését megelőző időszakra vonatkozó adó-visszaigénylési, adó-visszatérítési kérelmét, illetve költségvetési támogatás iránti kérelmét kizárólag a felfüggesztés megszüntetését elrendelő határozat jogerőre emelkedését követően teljesítheti.

Ha az adószám jogerős felfüggesztését megelőző adóbevallási időszakról az adóalany még az adószám felfüggesztésének jogerőre emelkedése előtt beadja a visszaigényelhető adót tartalmazó bevallását, azonban adószám jogerős felfüggesztésére még a visszaigénylés teljesítését megelőzően sor kerül, úgy azt csak a felfüggesztés jogerős megszüntetését követően teljesítheti az adóhatóság.

A példában foglaltakat alapul véve a 2012. április hónapról 2012. május 14-éig beadott bevallásban az adóalany az általános szabályok szerint szerepeltethet ugyan visszaigényelhető adót, mivel azonban az adószámát 2012. május 15-én jogerősen felfüggesztik, így ezt a visszaigénylési kérelmet az adóhatóság csak a felfüggesztés jogerős megszüntetését követően teljesítheti. Abban az esetben, ha az adószám jogerős felfüggesztését követően az adószám törlésre kerül, akkor az adó-visszaigénylési kérelmet az adóhatóság egyáltalán nem teljesíti.

Az Art. 24/A. § (6) bekezdés első mondata alapján az adószám jogerős felfüggesztése és a felfüggesztés jogerős megszüntetése közötti időszakra az adóalany sem a felfüggesztés ideje alatt, sem azt követően nem alapíthat adó-visszaigénylést.

A példában foglaltakat alapul véve az adóalany a 2012. június havi időszakról beadott, valamint az adószám jogerős felfüggesztését követően előző hónapokra benyújtott bevallásában levonható adót, illetve előző időszakról áthozott csökkentő tételt nem számolhat el, így visszaigényelhető adót sem vallhat be. A 2012. június hónapra benyújtott bevallásában az adóalany levonható adót, valamint előző időszakról beszámítható csökkentő tételt szerepeltethet, mivel az adószám felfüggesztése a bevallás beadásának időpontjában már jogerősen megszűnt (feltéve, hogy az adószámot nem törölték), de visszaigényelhető adó ebben a bevallásban még nem szerepeltethető, visszaigényelhető adó legkorábban a 2012. július havi bevallásban számolható el, ha az adó-visszaigénylési jog is megnyílt. Amennyiben az adószám 2012. június 21-én törlésre kerül, az említett időszakokra vonatkozóan az adó-visszaigénylés lehetősége megszűnik.

Abban az esetben, ha az adóhatóság az adószám felfüggesztését az adószám törlése nélkül szünteti meg, akkor az adóalany a felfüggesztés időszakában keletkezett levonható adóját a soron következő adóbevallási időszakra viheti tovább következő időszakra átvihető követelésként. Ennek visszaigénylésére a soron következő adóbevallási időszakra vonatkozóan benyújtott bevallásában – az adó-visszaigénylési jog feltételeinek teljesülése esetén – van lehetősége. Ilyen esetben ugyanis az adóalany az adó-visszaigénylést már nem a felfüggesztéssel érintett adóbevallási időszakra, hanem az azt követő adóbevallási időszakban érvényesíti.

A példában foglaltakat alapul véve a 2012. június havi időszakra vonatkozóan benyújtott bevallásban levonható adó elszámolható, de visszaigényelhető adó még nem szerepeltethető. Amennyiben azonban a levonható adóból a fizetendő adó csökkentését követően fennmaradó részt az adóalany átviszi a 2012. július havi adóbevallási időszakra, akkor a 2012. július havi bevallásban elszámolt előző időszakról beszámítható csökkentő tétel az adó-visszaigénylési jog megnyílása esetén visszaigényelhető, függetlenül attól, hogy annak esetleg olyan levonható adó is a részét képezi, amelyet az adóalany az előzőek szerint göngyölített.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.