Bővül a hazai felvásárlási piac


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyarországi akvizíciós piac becsült mérete 2016-ban megközelítette az 1,61 milliárd dolláros értéket. Ez mintegy 6 százalékos emelkedés az azt megelőző évhez képest – derült ki az EY által összeállított M&A Barométer felmérésből, olvasható a cég közleményében. Bár az ügyletek száma 15 százalékkal 110-re csökkent a 2015-ös évhez képest, az összértéket tekintve negyedik éve tapasztalható bővülés. A legnagyobb aktivitást a feldolgozóipar mutatta 15 teljesített tranzakcióval.


Több éves tendencia tört meg 2016-ban a magyar felvásárlási és összeolvadási piacon, amíg 2014-ben és 2015-ben is az IT és technológiai szektor volt a legaktívabb lezárt ügyletek tekintetében, addig a tavalyi évben az ügyletek számát tekintve a feldolgozóipar végzett az első helyen. A 2015-ös 12 lezárt tranzakció után tavaly 15-re növekedett az ügyletek száma. Az elmúlt év legnagyobb tranzakciója az autóiparban tevékenykedő Ábrahám és Társa mintegy 10,5 millió dollár értékű felvásárlása volt a MSSL Manufacturing Hungary által.

Az EY M&A Barométere minden évben összesíti az elmúlt időszakban lezárult, nyilvános hazai tranzakciókat. A tavalyi évben ugyan csökkent a nyilvánosságra hozott tranzakciók száma az azt megelőző évhez képest, azonban a felvásárlási és összeolvadási piac teljes értéke mégis mintegy 6 százalékot emelkedett, és elérte az 1,61 milliárd dollárt. (1. ábra)

„A tranzakciók összértékét tekintve már negyedik éve tapasztalunk bővülést a magyarországi M&A piacon. Ebben az időszakban a piac mérete 6 százalékkal bővült. Ez azt mutatja, hogy a hazai és külföldi befektetők is bíznak a magyar vállalatok erejében, stabilitásában. Külön pozitívum, hogy a tavalyi évhez képest, ha csekély mértékben is, de csökkent azon tranzakciók aránya, ahol a célvállalat és a vevő is magyar volt. Amíg 2015-ben ez az arány 61 százalék volt, addig tavaly már csak 54 százalék.” – emelte ki Dezse Margaret, az EY Tranzakciós üzletágának vezető partnere.

A 2016-os évben 197 millió dolláros értékével a Millenium Towers irodakomplexum felvásárlása volt a legnagyobb értékű tranzakció. Szintén 190 millió dollár fölötti ügylet volt a Finox Holding megvásárlása, a svájci vállalatért a Richter Gedeon mintegy 194 millió dollárnyi összeget fizetett. Tavaly tehát a nagyobb értékű akvizíciók domináltak, ellentétben például 2015-tel, amikor a piac értéke kisebb volt, a felvásárlások száma mégis meghaladta a legfrissebb eredményeket.

Annak ellenére, hogy a legnagyobb ügyletek kivétel nélkül külföldi vállalatok és magyar cégek között mentek végbe, 2016-ban az előző évekhez hasonlóan a magyar piacon a hazai tranzakciók maradtak fölényben. A befelé irányuló tranzakciók (külföldi felvásárló vagy befektető) az összes ügylet 36 százalékát teszik ki, ezek közül Ausztria (6), az USA (5), valamint Németország és Csehország (4-4) vállalatai voltak a legaktívabbak. A tíz kifelé irányuló tranzakció legnagyobb részét, összesen három ügyletet Lengyelországban bonyolították le, a legaktívabb szektor pedig a gyógyszeripar és egészségügy volt 3 tranzakcióval.

A pénzügyi befektetők továbbra is kisebbségben vannak a stratégiai akvizíciókhoz képest. A korábbi években tapasztalható növekedés a JEREMIE alapoknak volt köszönhető, az ötéves program keretein belül mintegy 2,5 millió dollárnyi pénzügyi befektetést kaptak a vállalatok. A stratégiai akvizíciók aránya az összes tranzakciót tekintve 68 százalékra emelkedett.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).