Ideje foglalkoznunk az iparűzési adóval


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Örömmel üdvözölhetjük azt, hogy 2017. január 1-től lehetőségünk van arra, hogy az éves helyi iparűzési adóbevallásunkat elektronikusan az állami adó- és vámhatósághoz (NAV) küldjük be az illetékes önkormányzat helyett. Több önkormányzatot érintő adókötelezettség esetén lehetőség van a hipa-bevallások csoportos beküldésére is.


Volt ugyan lehetőség egyes önkormányzatoknál az elektronikus beküldésre, de rendkívül kevés helyen működött folyamatosan hibátlanul az önkormányzat honlapja illetve kitöltő programja. Sokszor előfordult, hogy 2-3 napig sem lehetett belépni az önkormányzati weboldalra.

Az Általános Nyomtatvány-kitöltő Keretprogram (ÁNYK) segítségével beküldhető HIPA bevallás kitöltő programja, a kitöltési útmutató, valamint a kitöltést segítő aktív súgó a NAV honlapján érhető el: http://nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomtatvanykitolto_programok.

A 2016. adóév vonatkozásában a 16HIPA jelű, a 2017. adóév vonatkozásában pedig (például megszűnés esetén) a 17HIPA jelű nyomtatvány alkalmazandó.

A helyi iparűzési adóval kapcsolatos ügyekben mindig a székhely, illetve telephely szerinti önkormányzati adóhatóság jár el. A NAV csupán továbbítja a bevallást az önkormányzat részére.

Fontos! Az iparűzési adóbevallási nyomtatvány főlapjának fejlécén található lenyíló listából ki kell választani a székhely, telephely szerinti település önkormányzati adóhatóságát (fővárosban a fővárosi önkormányzati adóhatóságot), valamint kötelezően ki kell tölteni az adózó adóazonosító számát. Amennyiben a benyújtott bevalláson feltüntetett adóazonosító szám a NAV nyilvántartásában nem szerepel, akkor a NAV „Elutasító nyugtá”-t küld az adózó elektronikus tárhelyére.

Természetesen a 16HIPA-t papíralapú nyomtatványon is be lehet nyújtani az önkormányzathoz személyesen (vetessék át!) vagy postai úton tértivevénnyel.

Az iparűzési adó alapjának egyszerűsített meghatározási módjával az alábbi adózók élhetnek a 2016. adóévre:

a) a 2016. teljes adóévben a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózó vállalkozó,

b) az egyszerűsített vállalkozói adó alanya,

c) a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya,

d) azon egyéb iparűzési adóalany, akinek/amelynek a nettó árbevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással számítva időarányosan – a 8 millió Ft-ot nem haladta meg,

e) a kisvállalati adó alanya.

Az egyszerűsített módszer alkalmazásáról nyilatkozni kell a bevallásban. A választás egy évre szól.

Az adózók a rájuk vonatkozó konkrét szabályokat (például: kedvezmények,) csak a helyi önkormányzat rendeletéből ismerhetik meg. Például a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39/C.§-a értelmében az önkormányzat a saját rendeletében jogosult a háziorvos, védőnő vállalkozó számára adómentességet megállapítani az iparűzési adó alól, vagy kedvezményt biztosítani számukra. Az adómentességnek, adókedvezménynek valamennyi háziorvos, védőnő vállalkozó számára azonosnak kell lennie. Feltétel azonban, hogy a vállalkozó orvos vagy védőnő vállalkozási szintű iparűzési adóalapja az adóévben a 20 millió forintot ne haladja meg.

 

Általános szabályként írják elő a törvényben, hogy adómentesség, adókedvezmény csak azt a vállalkozót illetheti meg, akinek/amelynek az 1990. évi C. törvény 39. § (1) bekezdés, illetőleg a 39/A. § vagy 39/B. § alapján számított (vállalkozási szintű) adóalapja nem haladja meg a 2,5 millió Ft-ot. Az önkormányzat az adómentességre, adókedvezményre való jogosultság szempontjából 2,5 millió Ft-nál alacsonyabb adóalapösszeget is meghatározhat.

Tudnunk kell azonban azt, hogy az iparűzési adómentesség vagy adókedvezmény – amely egyébként csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, – megadása nem kötelező az önkormányzatok részéről. Ez csak egy lehetőség, amit vagy alkalmaznak, vagy nem.

Fontos megemlíteni, hogy a Budapest Főváros Önkormányzatának Adó főosztálya kifejezetten ellenzi, hogy az adózók az iparűzési adóbevallásta NAV-hoz küldjék be.

Honlapjukon a következők olvashatók:

– Felhívjuk tisztelt Adózóink figyelmét, hogy a NAV-hoz benyújtott bevallás – tartalmi vizsgálat hiányában – akár egyszerű számítási hibát, akár egyéb más hibát/hiányosságot is tartalmazhat, melynek következményeként mulasztási bírság kiszabásának van helye.

– A Budapest Portálról (www.budapest.hu) elérhető bevallás kitöltő-ellenőrző programunk – a lehetőségekhez mérten – teljes körű ellenőrzési algoritmusokat tartalmaz.

– Adóhatóságunkhoz a NAV útján eddig beérkezett bevallások jelentős hányada hibás, nem dolgozható fel. Fentiekre tekintettel kérjük, hogy iparűzési adóbevallásaikat az általunk biztosított bevalláskitöltő-ellenőrző programmal készítsék el.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.