Kata, eva vagy átalányadó? Példákkal segít a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2013. január 1-jétől az egyéni vállalkozók által választható adózási módok is kibővültek a kisvállalkozások tételes adójával. A NAV számítási példákkal segíti az egyéni vállalkozókat, hogy el tudják dönteni, a kata, az eva vagy az átalányadózás a kedvezőbb adózási mód számukra 2013-ban.


2013. január 1-jétől az egyéni vállalkozó által választható adózási módok is kibővültek a kisvállalkozások tételes adójával. A NAV példákon keresztül vezeti le, hogy azonos nagyságú bevétel és kiadás mellett az egyes adózási módok alkalmazáaával milyen összegű nettó jövedelme marad egyéni vállalkozónak. A számítási példák innen tölthetők le.

Az evásoknak hamarosan dönteni kell, a NAV honlapján részletes információkat találunk arról is, hogy hogyan lehet bejelentkezni az új adónem, a KATA hatálya alá.

(forrás: NAV)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.