Mégis védővámot vetne ki Trump az európai acélra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az amerikai kormányzat várhatóan kiveti a védővámot az európai acél- és alumíniumtermékekre – írta internetes oldalán a The Wall Street Journal című lap.


Az amerikai újság információi szerint a kormányzat valószínűleg csütörtökön jelenti be a döntést, miután másnap lejár a határidő a már korábban bejelentett vámtarifa-emelés mentesítésére. Az Egyesült Államoknak azonban nem sikerült a védővámok alóli mentesítésért cserében engedményeket elérnie európai tárgyalópartnereinél, s az erről szóló tárgyalások meg is rekedtek. 

Donald Trump amerikai elnök március 23-án nemzetbiztonsági aggodalmakra hivatkozva jelentette be, hogy 25 százalékos védővámmal sújtja az acél- és 10 százalékos vámtarifával az alumíniumtermékek behozatalát. Akkor azonban a Fehér Ház átmeneti időre mentesítést adott az Európai Uniónak, Kanadának, Mexikónak, Brazíliának és Argentínának, abban a reményben, hogy ezek a kereskedelmi partnerek a végleges mentesítésért cserében a gazdaság egyes területein engedményeket tesznek. 

A The Wall Street Journal értesülései szerint az amerikai kormány egyelőre egyedül az Európai Unióra tervezi a védővámok bevezetését, hacsak az utolsó pillanatokban nem születik valamiféle gyors megállapodás. A lap informátorai szerint azonban ez aligha várható. 

Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter szerdán Párizsban, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanácskozásán jelezte: az Európai Unió országait illetően várhatóan bevezetik a védővámokat. Kiemelte ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok változatlanul tárgyalni akar egy olyan megállapodásról, amely megnyitná az európai piacokat az amerikai áruk előtt. „Attól még, hogy védővámok vannak érvényben, nyugodtan lehet tárgyalni” – fogalmazott a tárcavezető, s megjegyezte: „a jóisten tudja, hogy mennyi védővám van életben, amelyet az Európai Unió vetett ki” az Egyesült Államokra. 

[htmlbox afa_kotelezettseg]

Mivel az amerikai kormányzat a védővámok bevezetését nemzetbiztonsági okokkal indokolja – és ebben az esetben az amerikai törvények és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásai is lehetővé teszik a védővámokat – a The Wall Street Journal munkatársai megszólaltatták az Európai Unió washingtoni képviseletének vezetőjét. David O’Sullivan nagykövet leszögezte: „egyetlen elemzést sem láttunk, amely arra utalna, hogy ezek az exportcikkek nemzetbiztonsági problémát jelentenének. Ha az Egyesült Államok lehetséges kereskedelmi megállapodást szeretne kezdeményezni, akkor szerintünk nem az acél- és alumíniumtermékeinkre kivetett adóval kell kezdenie.” 

A The Wall Street Journal idézi Emmanuel Macron francia államfőt, aki az OECD-tanácskozáson kifejtette, hogy az Európai Uniónak nem szabad gyöngeséggel felelnie a nyomásgyakorlásra. Az amerikai lap álláspontja szerint egyébként az EU várhatóan válaszlépéseket tesz a védővámok bevezetése után.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.