NAV-figyelő, 21. hét: közölte tapasztalatait a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az országonkénti jelentésekkel és a transzferár-ellenőrzésekkel kapcsolatos tapasztalatait hozta nyilvánosságra a NAV.


1. Első tapasztalatok az országonkénti jelentésekkel kapcsolatban

Bizonyára sokan emlékszünk még a 2017. év végi kapkodásra, ami az országonkénti jelentés bevezetésének volt köszönhető. A tavalyi év végével kellett az adózók bizonyos körének első alkalommal eleget tennie az adóhatóság felé az ún. országonkénti jelentésekkel kapcsolatos bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettségnek, elsőként a 2016. adóév vonatkozásában. Az eltérő üzleti éves adózók ezen kötelezettségeiket a 2017-es év folyamán kell teljesíteniük elsőként.

A mostanáig beérkezett nyomtatványok nemzetközi információcserét megelőző vizsgálatának eddigi tapasztalataival kapcsolatban készített összefoglalót a NAV. Érdemes végigolvasni a kétoldalas anyagot, mert a jövőben a segítségünkre lehet.

2. Transzferár ellenőrzés tapasztalatai

A transzferárazás a nemzetközi és a nemzeti adózás szintjén is egyre inkább kiemelt szerepet kap, amely összecseng az elmúlt időszakban a különböző nemzetközi szervezetek által publikált számos új iránymutatással és munkaanyaggal. A témában összegyűjtött legfrissebb szakmai tapasztalatokat –a leggyakrabban előforduló hibákat és mulasztásokat kiemelve – foglalta össze a NAV, a következő pontokra fókuszálva:

  • Bejelentési és kijelentési kötelezettség elmulasztása
  • Kapcsoltság fogalmának változása, aktualizálása, félreértelmezése
  • Országonkénti jelentésekkel kapcsolatos bejelentés elmulasztása, késedelmes teljesítése.

3. A NAV és a GDPR

A NAV adatkezelési tájékoztatója itt.

[htmlbox art_tukor]

 

 

4. Tájékoztató a közadatok újrahasznosításáról

A tájékoztató sok hasznos információval szolgál.

Az újrahasznosítás iránti igény írásban, az újrahasznosítási cél megjelölése mellett nyújtható be a NAV felé.

Amennyiben az igénylő a kérelmében megjelöli, hogy az adatot újrahasznosításra kéri, és az adat a NAV rendelkezésére áll (a kérelemben meghatározott formátumban és csoportosításban) az a Kútv. szerinti közadat újrahasznosítására irányuló igénynek minősül, tehát e törvény előírásai vonatkoznak rá.

Amennyiben az igénylő kérelmében nem jelöli meg, hogy az adatot újrahasznosításra kéri, és az adat a NAV rendelkezésére áll (a kérelemben meghatározott formátumban és csoportosításban), akkor az az Infotv. szerinti közérdekű adatigénylésnek minősül.

5. Adatszolgáltatás a NAV adatbázisából

Az NGM rendeletben foglaltak szerint mind az eseti, mind a rendszeres adatszolgáltatás díjazás ellenében történhet. Az adatszolgáltatást a NAV Informatikai Intézete (a továbbiakban: INIT) teljesíti.

Az adatszolgáltatással kapcsolatos részletes információkat

6. Dohány kiskereskedők – elektronikus ügyintézés!

2018. január 1.-étől a dohánytermék-kiskereskedők is az elektronikus ügyintézésre vonatkozó jogszabályok alá tartoznak. Rövid tájékoztató látott napvilágot az ügyintézéshez szükséges nyomtatványokról.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

7. A be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók

Legújabb listája már elérhető itt.

8. Múlt hét során törölt adószámok:

Berki Hause Ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft

JELSZIT Termeltető, Szolgáltató és Kereskedelmi BT

TELESZÖV SZOCIÁLIS SZOLGÁLTATÓ ÉS ÉRTÉKESÍTŐ SZÖVETKEZET

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.