NAV: mindössze 5 milliárd volt a csúcsjövedelem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A korábbi évi 7,2 milliárdos csúcsösszeg után „mindössze” 5 milliárd forintos summát mutatott ki az a magyar adófizető, aki a legtöbb jövedelemre tett szert 2012-ben. A top 100 összjövedelmének zöme forrásadós tételekből, főként osztalékból származott a NAV friss staisztikája szerint. Az InfoTandem heti infografikája.


Manapság nem könnyű a bérből és fizetésből élőknek – mondhatnánk eltűnődve, rápillantva a magyarországi topjövedelmek adataira. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal által feldolgozott szja-bevallások alapján a legnagyobb összevont jövedelmet elérő honfitársunknak például tavaly be kellett érnie 760 millió forinttal… És ha ez valakinek netán elképzelhetetlenül soknak tűnne, akkor nem árt emlékeztetni: egy évvel korábban még 191 millióval több szerepelt az aranyérmes bizonyítványában, nem is beszélve a válság kitörésének évében, 2008-ban kimutatott 3,5 milliárdos summáról…

Egyébiránt a szóban forgó 760 millió kizárólag munkaviszonyból származó bérjövedelemből jött össze, ami jó 63 millió forintos havi apanázsnak felel meg. Igaz, adózni is jócskán kellett utána: összesen 154 milliót. Némi vigaszt nyújthat az érintettnek, hogy másnak még mélyebben a zsebébe kellett nyúlnia: ez a tétel a legtöbb adót fizetők rangsorában csupán a 17. helyre volt elég.

Ebből az is sejthető, hogy elkülönülten adózó jövedelmekkel még mindig nagyobbat lehetett hasítani – akár 5 milliárdot is. Szintén hozzá kell tenni, hogy 2011-ben még csaknem másfélszer ekkora, 7,2 milliárd forintos volt a csúcspénz, s 2008-ban is vastagabb végösszeget produkált a győztes. A tavalyi első – aki összetettben, azaz valamennyi jövedelemtípust figyelembe véve is verte a bevételi mezőnyt – amúgy 794 milliós befizetésével Az év legnagyobb adófizetője megtisztelő címet is bezsebelte, s amúgy 4 milliárd 956 millió forintos osztaléka mellett 3,6 milliónyi összevonásra kerülő jövedelmet is kimutatott.

A forrásadósok egyébként is lényegesen jobban szerepeltek, a jövedelmi rangsor első 24 pozícióját ők szerezték meg (a 25. helyen az említett 760 milliós versenyző végzett). A top 100 magánszemély egyébiránt összesen 73,2 milliárd forint jövedelmet vallott, amelynek kilenctizede elkülönülten adózó kategóriába tartozott, s ezen belül 67 százalék osztalékból származott.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.