Nem jár családi kedvezmény az érettségi után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Szja törvény 29/A. § (3) bekezdése értelmében a családi kedvezmény (ideértve a Tbj. szerinti családi járulékkedvezményt is) egy-egy gyerek után fő szabályként addig jár a szülőnek, ameddig a gyermek után családi pótlékra (nevelési ellátásra, illetve iskoláztatási támogatásra) jogosult. A családok támogatásáról 1998. évi LXXXIV. törvény 8. §-a szerint az iskoláztatási támogatás a tankötelezettség megszűnését követően addig jár, ameddig a gyermek közoktatási intézményben tanulmányokat folytat, annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek a huszadik – a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik – életévét betölti. Mindebből következően az érettségi után a családi pótlékra, következésképpen a családi kedvezményre való jogosultság is megszűnik, akkor is, ha az érintett a felsőoktatásban tovább tanul.


Ha ezt a változást a kedvezmény érvényesítője nem jelzi a munkáltatója felé, a jogalap nélkül érvényesített kedvezmény következtében az adóév végén adó-befizetési különbözete lesz, és a befizetési különbözet megfizetése mellett, annak 12 százalékát is – különbözeti-bírságként – a 2014. évre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell feltüntetnie, és a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie.

Például, ha valakinek a két gyermeke közül az egyik leérettségizett, és nem módosítja a családi kedvezményre vonatkozó nyilatkozatát, az év végéig 60 ezer forinttal kevesebb adóelőleget vonnak tőle, ezért ennyi befizetési kötelezettség és 7200 forint bírság terheli majd 2015. május 20-áig. Csak akkor nem kell bírságot fizetni, ha a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg (de ez csak két gyermek esetén és legfeljebb akkor fordulhat elő, ha a változás bejelentése késve ugyan, legkésőbb az augusztusi bérfizetés előtt mégis megtörténik, de a júliusi kedvezményt – amely éppen tízezer forint – ekkor is be kell fizetni majd 2015. május 20-áig).

A változást akkor is be kell jelenteni, ha a szülő arra számít, hogy a gyermeke szeptembertől felsőoktatási intézményben tanul tovább, mert ettől nem válik jogosulttá a kedvezményre. Ráadásul három vagy több gyermek esetén a családi kedvezményre vonatkozó nyilatkozat-módosítás elmaradásának következménye ugyancsak nehéz helyzetbe hozná a családot, hiszen a leérettségizett eltartott után július december hónapokban jogtalanul érvényesített kedvezmény 198 ezer forint befizetési különbözetet és 23 760 forint különbözeti bírságot jelent.

Annak a szülőnek pedig, aki az év elejétől éppen három gyermek után vette igénybe a családi kedvezményt, különösen fontos figyelmet kell fordítania nyilatkozat módosítására. Ugyanis, ha ezt nem teszi meg, és a leérettségizett nem tanul tovább (ha például a felvételi nem sikerül), a másik két gyermek után is jogtalanul érvényesít 276 000 [2x6x(206 250–62 500)x0,16] forint kedvezményt az év hátralévő részében, így összesen 474 000 [198 000+276 000] forint befizetési különbözettel és 56 880 forint különbözeti bírsággal kell számolnia.

Ezt utólag még részletekben sem könnyű befizetni. Ugyanakkor annak a szülőnek, aki bejelenti, hogy júliustól már csak két gyermek után jogosult a családi kedvezményre, két hónapig (júliusra, augusztusra) igaz, hogy csak 2×62 500 forint csökkenti az adóalapját, de ha a leérettségizett harmadik testvér szeptembertől tovább tanul, a két másik gyermek után visszamenőleg erre a két hónapra is, és a továbbiakban megilleti a magasabb összegű családi kedvezmény.

A családi kedvezményt közösen érvényesítő jogosultak esetében természetesen az előzőek szerint mindkét félnek módosítania kell a munkáltatójának az év elején adott nyilatkozatát.

A munkáltatónak egyébként a jogosultság megszűnésének utólagos bejelentése alapján a 08-as bevallásokat nem kell önellenőríznie, és ilyenkor a munkáltatói adómegállapításra sincs mód, hanem a magánszemélynek mindenképpen adóhatósági közreműködés nélküli adóbevallást kell beadnia, amelyben helyesen tünteti fel a családi kedvezményt, és az emiatt keletkező különbözeti bírságot.

Ha azonban a munkáltató tudomására jut a jogosultságot érintő változás, célszerű időben figyelmeztetnie a munkavállalóját a nyilatkozatának módosítására. A Szja törvény 48.§ (5) bekezdése értelmében ugyanis a kifizetést megelőzően a munkáltatónak tájékoztatni kell a magánszemélyt az adóelőleg-nyilatkozat módosításának lehetőségéről és az adott vagy nem adott nyilatkozat következményeiről.

Adózás a gyakorlatban 2014 – Két időpontban

Fő adónemek szabályaiban bekövetkezett változások

        Általános forgalmi adó
        Személyi jövedelemadó
        Társasági adó
        Az adózás rendje

A KATA, KIVA, EVA, helyi adók, gépjárműadó változásai és a reklámadó

Egyéb, az adóalanyokat érintő évközi változások

Előadó: Szilágyi Miklósné igazságügyi adó- és járulékszakértő, Faktum 97. Gazdasági Tanácsadó Kft.

Részletek és jelentkezés:

2014. szeptember 25.

2014. november 12.

Tehát a maturáltak szülei jól teszik, ha még a júliusi bérek számfejtése előtt módosítják a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozóan a munkáltatójuknak adott nyilatkozatot, ha el akarják kerülni a kedvezmény jogosulatlan igénybevétele miatt a 2015. májusában felmerülő befizetési különbözetet és bírságot.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

2024. április 24.

Adóellenőrzésen bukott meg használtautó-kereskedő, valamint hamis gyerekcipőárus

Megbukott az adóellenőrzésen az a használtgépjármű-kereskedő, aki nyilvántartásait meghamisítva fiktív kölcsönszerződésekkel fedte el bevételeit; a kereskedőnél a végrehajtók ingatlant és 54 autót foglaltak le több mint 120 millió forint értékben – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán. Ugyanezen a napon a pénzügyőrök 2300 pár, több mint 17 millió forint értékű hamis gyermekcipőt foglaltak le – közölte a NAV.