Offshore botrány a briteknél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 Offshore befektetési cégekben töltött be igazgatói tisztségeket Amber Rudd brit belügyminiszter.


A BBC televízió Panorama című tényfeltáró riportműsorának szerdai esti beszámolója szerint Rudd két bahamai cég, az Advanced Asset Allocation Fund és az Advanced Asset Allocation Management igazgatója volt 1998 és 2000 között, mielőtt politikusi pályára lépett volna.

A BBC-hez eljutott dokumentumok a műsorban elhangzottak szerint nem vallanak arra, hogy Amber Rudd – aki 2010 óta parlamenti képviselő, és Theresa May miniszterelnök nevezte ki a belügyi tárca élére a nyáron – személyesen adóelkerülésre használta volna az e két cégben viselt igazgatói pozícióját. A BBC hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Bahamákat az Európai Unió tavaly felvette arra a listára, amely az adóelkerülés felszámolásában nem együttműködőadóparadicsomokat tünteti fel.

 

Amber Rudd neve abban a kiszivárogtatott dokumentumtömegben tűnt fel, amely csaknem 176 ezer bahamai bejegyzésű offshore vállalkozás nevét tartalmazza.

Rudd tavasszal az akkori brit miniszterelnök, David Cameron védelmére kelt, amikor Cameron belekeveredett az akkoriban kirobbant panamai offshore-botrányba, néhai édesapja, Ian Cameron üzleti tevékenysége révén. 

A Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda offshore cégalapítási tranzakcióiról annak idején kiszivárogtatott milliónyi bizalmas dokumentumból kiderült ugyanis egyebek mellett az is, hogy a 2010-ben elhunyt Ian Cameron társalapítója, társtulajdonosa és társigazgatója volt egy offshore befektetési cégnek, amelyet bahamai és svájci székhellyel hoztak létre a Mossack Fonseca közreműködésével.

David Cameron a panamai offshore-botrány kirobbanása után három nappal – több, meglehetősen bizonytalan hivatalos nyilatkozat után – ismerte el, hogy neki is voltak részvényei néhai édesapja offshore befektetési vállalkozásában. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezt az érdekeltségét 2010-ben – abban az évben, amikor Nagy-Britannia miniszterelnöke lett – eladta.

Amber Rudd – aki David Cameron kormányában energiaügyi miniszter volt – a Panama-botrány idején kiállt Cameron mellett, ám sem akkor, sem azóta nem említette, hogy korábban neki is voltak érdekeltségei offshore cégekben.

A Cameront is érintő panamai offshore-botrány néhány héttel a brit EU-tagságról tartott népszavazás előtt robbant ki. A referendumon a brit választók szűk többsége a kilépésre voksolt, és Cameron nem sokkal később távozott a miniszterelnöki tisztségből. Utódja Theresa May addigi belügyminiszter lett, és tőle vette át a belügyminiszteri tisztséget Amber Rudd.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).