Tartós befektetési szerződés: adómentes hosszú távú megtakarítási forma


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már 2010 óta elérhető a tartós befektetési szerződés a magánszemélyek részére, melynek lényege, hogy hosszú távú megtakarításnál az előírt feltételek megléte esetén mentesülni lehet a kamatadó és az EHO alól.


A tartós befektetési szerződés konstrukciója a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (SZJA törvény) 67/B. paragrafusában található meg.

A tartós befektetési szerződés lényege, hogy az a természetes személy, aki ilyen számlán helyezi el megtakarításait, a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén, részben vagy egészben mentesül a kamatadó és az egészségügyi hozzájárulás alól. A konstrukció célja az öngondoskodás és a hosszú távú megtakarítások ösztönzése.

Ezt a célt a tartós befektetési számlákon lekötött összegből származó jövedelemre vonatkozó – a lekötés időtartamától is függő – kedvezményes adókulcsok alkalmazásával lehet a jogszabályi rendelkezések betartásával elérni.

Navigátor Adózás modul

Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.

A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.

Megrendelés >>

Tartós befektetési szerződés (TBSZ)

Tartós befektetési szerződés befektetési szolgáltatóval, illetőleg hitelintézettel köthető. Ez a szerződés típus kifejezetten arra vonatkozik, hogy a felek a tartós befektetésből származó jövedelem tekintetében az SZJA tv. 67/B. paragrafusában foglalt adózási szabályokat alkalmazzák.

A szerződés kétféle lehet:

1. betéti típusú: ahol a befektetett összeg kamatozó bankbetétben, takarékbetétben kerül elhelyezésre,

2. portfólió típusú: ahol a befektetett összeg ellenőrzött tőkepiaci ügyletben pénzügyi eszközre és olyan pénzügyi eszközre (pl. állampapír, befektetési jegy) vonatkozó megbízások teljesítésére használható fel, amelynek a befektetési hozama egyébként kamatjövedelemnek minősülne.

A két számlatípus között nincs átjárhatóság, tehát vagy értékpapírok, vagy betétek lehetnek a számlán a nyilvántartott megtakarítások.

Korlátozások:

Mivel a befektetési szolgáltató betétgyűjtési tevékenységet nem végezhet, ezért vele betéti típusú tartós befektetési szerződés nem köthető. Egy naptári éven belül ugyanazon befektetési szolgáltatóval, hitelintézettel a fenti két célra egyaránt egy-egy tartós befektetési szerződés köthető. Más tekintetben a magánszemély ilyen szerződéseinek száma nem korlátozott.

2014. január 1-től az SZJA tv. lehetővé tette, hogy a magánszemély a tartós befektetési számláját a lekötési időszak megszakítása nélkül egyik befektetési szolgáltatótól, illetve a hitelintézettől a másikhoz helyezze át.

A lekötött pénzösszeg

Tartós befektetési számlát bárki nyithat, aki erre vonatkozóan valamely szolgáltatóval szerződést köt és vállalja, hogy a számla megnyitásakor minimum 25 000 Ft-ot befizet.

A befizetést fő szabály szerint pénzben kell teljesíteni, ez történheti készpénzben vagy átutalással. Kivétel: befizetésnek minősül, ha a magánszemély TBSZ alapján a nyugdíj-előtakarékossági számláját (NYESZ) megszünteti, és az ott elhelyezett összeget a TBSZ számlára átvezetteti. Fontos tudni, hogy az SZJA törvény alapján a NYESZ megszüntetésének, vagyis az átalakítás évében és az azt megelőző évben a nyugdíj-előtakarékossági számlára átutalt adójóváírásoknak megfelelő összeget 20%-kal növelten kell az adóbevallásban bevallani és megfizetni.

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Megrendelés >>

Időtartamok

A szerződés időtartama két részre bontható.

A számlanyitás éve a „felhalmozási” időszak, mely során a megtakarításainkat a számlára befizethetjük. A „felhalmozási” időszak minden esetben a számlanyitás évének utolsó napjáig tart. Ez azt jelenti, hogy ha például valaki 2016. március 1-én nyit számlát, akkor számára a felhalmozási időszak 2016. december 31-én véget ér. A tartós befektetési számlára befizetés csak a nyitás évében teljesíthető. A számlanyitáshoz szükséges minimális 25 000 Ft-os összegen kívül további pénzeszközök – egy összegben vagy részletekben – megkötés nélkül helyezhetők el a nyitás évében.

A „felhalmozási” időszak lejárta után (következő év január 1-től) indul a lekötési időszak, melynek hossza 3 vagy 5 naptári év lehet.

A lekötési időszak alatt a számlára befizetés nem teljesíthető, értéke csak a kamatok vagy hozamok jóváírásával növelhető. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy értékpapír

számla esetén a számlán nyilvántartott eszközök/értékpapírok hozama negatív is lehet, vagyis a lekötési időszak végén a számlán elhelyezett pénznél kevesebbet kapunk vissza.

A tartós befektetési szerződésből származó jövedelem – lekötési hozam

Tartós befektetésből származó jövedelem a lekötési hozam (a magánszemélyt a lekötés megszűnésekor, megszakításakor megillető bevételnek a lekötött pénzeszközt meghaladó része). A bevételből árfolyamnyereségnek számító rész [SZJA tv. 67/A. § (9) bekezdés] nem tartozik a TBSZ-ből származó jövedelem alá.

A lekötési hozam megállapítására a TBSZ megszűnésekor vagy megszakításakor kerülhet sor.

Adózás, adómentességek

A lekötési időszak lejártát megelőzően a tartós befektetési számláról való bármekkora összegű pénzkivétel minden esetben a számla megszűnéséhez vezet. A számlán lévő összeg átvezetésre kerül egy normál bank- vagy értékpapírszámlára.

Ebben az esetben a kamatadó 15% SZJA-ból és 6% EHO-ból áll a legtöbb esetben. Kivételt képeznek ez alól az állampapírok, valamint az olyan befektetési alapok, amelyek legalább 80%-ban állampapírt tartanak. Ezeken a papírokon a kamatadó után nem kell 6% EHo-t fizetni, így a teljes kamatadó csak 15% lesz 2016-tól.

A hároméves lekötési időszak végén kérhető először a teljes (ekkor a számla megszűnik), illetve részösszeg kifizetése a korábban ismertetett adózási feltételekkel. Részösszeg kifizetése esetén, a ki nem fizetett összeg (minimálisan 25 000 Ft) futamideje további két évre meghosszabbodik, a számla tovább „él”.

Mikor letelik a három év, csökken az adókulcs: nem kell EHO-t fizetni, és az SZJA 10%-ra csökken. Itt tehát nem változik az adózás 2016-tól, a teljes hozamra 10% kamatadót kell fizetni.

Az ötéves lekötési időszak végén, a megtakarítás részben vagy egészben felvehető, illetve új szerződés keretében ismételten befektethető.

A TBSZ tehát a gyűjtőév + 5 év lejárta után lesz teljesen kamatadó-mentes.

Jövedelem megállapítása, bevallása

A tartós befektetési számlával kapcsolatosan esetlegesen keletkező adóköteles jövedelmekről a számlavezető intézmény csak igazolást állít ki a jövedelem keletkezését követő év február 15-ig, amely alapján a magánszemélynek kell az adókötelezettségét bevallania, és az adót befizetnie.

A cikk szerzője Lakatos Zsuzsa transzferár- és adószakértő, a Tax Revolutions Kft.  ügyvezetője.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.