A budapesti lakás olcsó, mégis nehéz megszerezni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az európai fővárosok között Budapest lakásárai a legalacsonyabbak közé tartoznak, ám a viszonylag szerény átlagjövedelmek, illetve a magas hitelköltségek miatt egy hazai átlagcsalád előtakarékoskodással és hitelfelvétellel egyaránt nehezen tud csak lakáshoz jutni. Az InfoTandem heti infogarfikája.


Amennyiben veszünk egy négytagú magyar átlagcsaládot, két kereső felnőttel és két gyerekkel, s feltételezzük, hogy a teljes nettó jövedelmüket félre tudják tenni lakásvásárlási célra, akkor hőseink 6,4 évnyi takarékoskodás után beköltözhetnek a kiszemelt 60 négyzetméteresbudapesti, belső kerületi otthonukba.Ugyanerre egy osztrák famíliának a saját fővárosában pontosan kétszer ennyi ideig kellene spórolnia. Mindez 3,5 esztendő alatt összejöhetne Berlinben, Bukarestben ellenben csaknem két évtizedig (17,5 évig) kellene hozzá kuporgatni.

Ezekre az eredményekre jutott az Otthon Centrum és az Otthon Centrum Hitel Center közös elemzése, amelyben további európai fővárosok is mérlegre kerültek. Néhol külön is megnézték, mekkora különbségek vannak a kínálati árakban a belső kerületek, illetve a kijjebb fekvő részek között. Az eltérés Bécsben például óriási: a fenti összehasonlításban szereplő 12,8 év helyett a külső kerületekben már 5,5 esztendő alatt célba lehetne érni.

Önmagában az átlagárakat figyelve Budapest jelenleg az egyik legolcsóbbnak számít az európai fővárosok mezőnyében, ám a nettó keresetek alapján kialakuló elérhetőségi sorrendben például már Dublinban és Berlinben is jobb a helyzet. A felmérés készítői ugyanakkor azt is megnézték, miképpen fest a kép, ha nem a fent jelzett elméleti takarékoskodás, hanem lakáshitel-felvétel a választott módszer. Az összehasonlításhoz az Európai Központi Bank által közölt, euró alapú, háztartásoknak nyújtott lakáscélú hitelek átlagos költségeit vették alapul, Budapest esetében pedig az aktuális forint alapú hitelt számították át euróra.

Az így kalkulált havi terhek szerint Budapestnél a törlesztő részlet nagysága szintén az egyik legalacsonyabb, ám nyilvánérdemes a fizetési színvonalat is beszámítani. Márpedig a magas hitelköltség-mutató miatt az átlagos nettó fizetésre vetített teher nálunk igen magas: egy 20 éves futamidejű kölcsönnél 41 százalékra jön ki, ami az „élcsoport” felé löki a magyar fővárost. Berlin 14 százalékos, illetve Dublin 17 százalékos rátája drámaian kedvezőbb, de Madrid és Pozsony is a 32–36 százalékos sávban mozog. Igaz, Bukarest belső kerületeinél egy átlagcsalád jövedelmének 88 százaléka bánná egy efféle ügyletet, s a bécsi és párizsi belváros szintén 50 százalék fölötti mutatókkal dicsekedhet, így ez az út ezekben a fővárosokban is csak a módosabb családok számára tűnik járhatónak.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.

2024. április 19.

Jogi tudatosság a profit érdekében

Megalakult a KKVHÁZ Jogi Bizottsága Dr. Gábriel Gyula ügyvéd vezetésével, aki a Bogsch és Társai Ügyvédi Iroda irodavezetője. A Bizottság célja, hogy felhívja a KKV-k figyelmet a jogi tudatosságra, hogy a jogi munka ne legyen tűzoltás.

2024. április 19.

Az idén sem fizet osztalékot a Rába

A Rába Járműipari Holding Nyrt. csütörtöki közgyűlése, az igazgatóság javaslatának megfelelően úgy határozott, hogy a járműgyártó vállalat idén sem fizet osztalékot – közölte a győri székhelyű cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.