A papíripari cégek fele késve fizet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén a tavalyi 67 százalékkal szemben a számlák 70 %-át időben egyenlítették ki a cégek,  áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő jelentésében.


Az átlagos fizetési határidő elmúlt negyedéves átlagát összevetve az egy évvel ezelőtti állapottal, azt tapasztaljuk, hogy a hazai vállalkozások mérsékelten ugyan, de szigorítottak fizetési feltételeiken. Míg Magyarországon 2014 harmadik negyedévében 25 nap volt az átlagos fizetési határidő, addig az elmúlt negyedévben átlagosan 24 napos számlafizetési határidő volt jellemző. Ezt azt jelenti, hogy a cégek továbbra is alaposan mérlegelik, hogy mekkora fizetési határidőket engedjenek partnereiknek, és valamelyest szigorítottak is az elmúlt időszakban a fizetési feltételeken.

A legnagyobb fizetési határidő a fafeldolgozás; a gépipar; a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártására és a vegyiparra jellemző – itt az átlagos fizetési határidő meghaladta a 35 napot. Ehhez képest a klasszikusan magas fizetési határidőkről híres mezőgazdaságban jelenleg 27 nap az átlagos fizetési határidő, ami igen alacsony különösen, hogy egy évvel korábban ugyanez a szám még 35 nap volt.

Közbeszerzési szemle

Közbeszerzési aktualitások és jogalkalmazás, tanulmányok, szakcikkek ajánlatkérők, ajánlattevők, hivatalos közbeszerzési tanácsadók, továbbképzés-szervezők, ellenőrző szervek számára

Megrendelés >>

A valamelyest szigorodó fizetési határidőknek azonban egyre többen tudnak megfelelni, ami pozitív trendre utal. Egy éve csupán a számlák 67,33 %-át fizették ki időben, idén azonban több, mint 70 %-át. A legkisebb arányban a papíriparban és a vegyiparban fizetik számláikat a vállalkozások, hiszen azok kevesebb, mint 60 %-a kerül időben kiegyenlítésre. A magát kis számban képviselő bányászati szektor, illetve a magán humán-egészségügyi szolgáltatók fizetnek a leginkább időben, itt a számlák több, mint 80 %-a időben kiegyenlítésre kerül.  Jól látszanak az iparágak közötti nagy eltérések, melyek arra utalnak, hogy üzletkötés esetén az adott iparág jellegzetességeit érdemes megvizsgálni. Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere biztatónak tartja azokat a trendeket, hogy egyre több vállalkozás fizet időben és a felszámolások száma is csökken. A szakember arra is felhívja azonban a figyelmet, hogy jelentős eltérések vannak iparágak és cégek között is fizetési fegyelem tekintetében, ezért üzletkötés esetén mindenképpen érdemes megvizsgálni az üzleti partner fizetőképességét, számlafizetési szokásait. Ráadásul a Bisnode fizetési tapasztalat programból ezt a cégek saját számlainformációjukért cserébe ingyen vagy minimális ráfordítással megtudhatják. A fizetési tapasztalat program kumulált formában információt szolgáltat arról, hogy adott cég másoknak milyen határidővel és késedelemmel teljesít, illetve változtak-e fizetési szokásai az elmúlt időszakban.

 

5 iparág, ahol átlagosan a legnagyobb arányban fizetik ki időben a számlákat

SORREND

IPARÁG

HATÁRIDŐBEN FIZETETT SZÁMLÁK ARÁNYA

2014 HARMADIK NEGYEDÉV

HATÁRIDŐBEN FIZETETT SZÁMLÁK ARÁNYA

2015 HARMADIK NEGYEDÉV

1

Bányászat, kőfejtés

78,14%

86,97%

2

Humán-egészségügyi, szociális ellátás

71,52%

82,50%

3

Pénzügyi, biztosítási tevékenység

75,32%

79,74%

4

Kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár)

74,89%

79,19%

5

Oktatás

66,30%

75,16%

 

5 iparág, ahol átlagosan a legkisebb arányban fizetik ki időben a számlákat

SORREND

IPARÁG

HATÁRIDŐBEN FIZETETT SZÁMLÁK ARÁNYA

2014 HARMADIK NEGYEDÉV

HATÁRIDŐBEN FIZETETT SZÁMLÁK ARÁNYA

2015 HARMADIK NEGYEDÉV

1

Papíripar

50,38%

52,78%

2

Vegyi anyag, gyógyszer termékek gyártása, kokszgyártás és kőolaj-feldolgozás

63,07%

58,93%

3

Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása

50,76%

59,72%

4

Egyéb feldolgozóipari tevékenység

53,85%

62,40%

5

Nemfém ásványi termék gyártása

58,20%

62,72%

2015 harmadik negyedévét összehasonlítva az előző év azonos időszakával, a határidőben fizetett számlák arányának növekedésével párhuzamosan a fizetési késedelmek mértéke is csökkent. Idén ugyanis – késedelmes fizetés esetén – átlagosan 14,14 nappal a számla lejárata után fizetnek, míg egy évvel ezelőtt ez a szám 14,65 nap volt. Bár a csökkenés mértéke minimális, remélhetőleg hosszabb távon javulás mutatkozik a cégek fizetési fegyelmét illetően.

A legtöbbet késő szektorok listáját a gépjármű kereskedelemmel foglalkozó szervezetek (36 nap) és a papíripar vezetik (26 nap). Az építőipar területén szintén magas az átlagos fizetési késedelem, itt a cégek átlagosan 22 nappal a határidő után fizetik ki számláikat.

2014 harmadik negyedévéhez képest a legtöbb szektorban csökkent a fizetési késedelem, viszont volt néhány iparág, ahol sajnos nőtt. Ezek a következők: nemfém ásványi termék gyártása, vendéglátás, pénzügyi tevékenység, kommunális tevékenység, illetve a már említett gépjármű kereskedelem. Ezen iparágak közül a vendéglátást érinti a legmagasabb cégbedőlési arány, és az adatokból az látszik, hogy a jó nyári szezon sem eredményezte az iparág jobb teljesítését.

Békés, Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében fizetik lejárati idő előtt a legnagyobb arányban a cégek számláikat, itt a 75 %-ot is meghaladja az időben fizetés aránya. A határidőben fizetett számlák tekintetében Nógrád, Tolna és Somogy megye van leginkább lemaradva, mivel itt a számlák kevesebb, mint 64 %-a kerül határidőben kifizetésre. A főváros is a rosszabbul fizető területek között szerepel, itt a számlák kevesebb, mint 69 %-át fizetik időben a cégek.  Korábban jellemzően a keleti országrészben voltak a legrosszabbak a cégek számlafizetési szokásai, most azonban az látszik, hogy több délnyugati megye is a gyengébben fizető területek közé került.

 

Megyék a határidőben fizetett számla aránya szerinti sorrendben

MEGYE

Határidőben fizetet számlák aránya

Nógrád  megye

55,69%

Tolna megye

62,09%

Somogy megye

63,69%

Baranya megye

68,23%

Főváros

68,97%

Zala megye

69,89%

Jász-Nagykun-Szolnok megye

69,93%

Fejér megye

70,24%

Vas megye

70,30%

Borsod-Abaúj-Zemplén megye

71,37%

Csongrád megye

71,65%

Komárom-Esztergom megye

72,14%

Hajdú-Bihar megye

73,71%

Bács-Kiskun megye

74,59%

Heves megye

74,92%

Pest megye

74,99%

Veszprém megye

75,01%

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

75,40%

Győr-Moson-Sopron megye

75,95%

Békés megye

77,76%

Összességében azt látjuk, hogy az elmúlt negyedév pozitív trendeket hozott a vállalkozások számlafizetési szokásaiban. A fizetési határidők ugyan szigorodtak, de az átlagos fizetési késedelmek mértéke és a határidőben fizetett számlák aránya is javult. Arról azonban nem szabad elfeledkezni, hogy igen rövid időszakot – 3 hónapot – vizsgáltunk és a javulás mértéke igen minimális – zárul a Bisnode közleménye.

Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).