Csúcson az irodabérlés a régióban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közép-kelet európai régióban az irodabérlés minden korábbi rekordot megdöntött 2013-ban, összesen 1,4 millió négyzetméternyi tranzakcióval – közölte a Cushman & Wakefield ingatlan tanácsadó csütörtökön.


Az előző évben, 2012-ben 1 millió 250 ezer négyzetméter volt a bérbeadás. A teljes bérbe adható terület közel 12 millió négyzetméter a régió négy országának fővárosában, ebből Varsóra 4,1 millió, Budapestre 3,2 millió, Prágára 3 millió, míg Pozsonyra 1,5 millió négyzetméter jut.

A tavaly átadott új terület 439 ezer négyzetméter volt. Ebből Varsó részesedése 300 ezer, Prágáé 80 ezer, Budapesté 33 ezer, míg Pozsonyé 26 ezer négyzetméter volt. Az összesített átadása alatta maradt a 2012-es 460 ezer négyzetméternek.

 

A tájékoztatás szerint mintegy 600 ezer négyzetméter új terület áll fejlesztés alatt a régióban, amelynek átadását az idén tervezik. Ez 27 százalékos növekedés lesz 2013-hoz képest.

A tanácsadócég szerint Budapesten 2014 végéig várhatóan 66 ezer négyzetméter új területet adnak át. A növekmény 45 százalékára már elő-bérleti szerződést is kötöttek a fejlesztők, így a szabad terület 37 ezer négyzetméterrel növekszik.

Budapest belvárosában 2010 óta változatlanok – 21 eurón állnak – a havi négyzetméter díjak. Varsóban 25, Prágában 20-25, Pozsonyban pedig 15 euró a fajlagos bérleti díj.

A közép-európai régió irodaterületeinek kihasználatlansága 2013 első felében 14,1 százalék volt, ami az év végére 14,3 százalékra növekedett. A tanácsadó szerint a kihasználatlanság várhatóan tovább növekszik majd a régióban, ahogy egyre több új spekulatív fejlesztés kerül a piacra.

Továbbra is Varsóban mérhető a legalacsonyabb kihasználatlanság – 11,7 százalék – míg a második helyen Prága áll 13,2 százalékkal. A harmadik helyezett Pozsony 15,2 százalékkal, míg a negyedik helyezett Budapest 18,4 százalékos kihasználatlansággal – a Cushman & Wakefield adatai szerint.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.