Jól mehet idén a kkv-knak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rég nem látott szintre emelkedtek a kkv-k pénzügyi várakozásai, átlagosan 9,5%-os árbevétel és 5%-os profitnövekedésre számítanak idén – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás adatiból. Árbevételük idei alakulását tekintve a középvállalkozások, a profitot nézve azonban a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, a szektorok közül pedig az ipari cégek várnak kiugró pénzügyi eredményeket.


Úgy tűnik, nem lesznek idén anyagi gondjaik a hazai cégeknek.  „Igen jó év elé nézhetnek a vállalkozások, ugyanis a K&H kkv bizalmi index kutatásunk legutóbbi adatai szerint jelenleg átlagosan 9,5%-os árbevétel-növekedést és 5%-os nyereségbővülést valószínűsítenek idén a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások. Az árbevételt tekintve több mint 10 éve nem vártak ilyen magas növekedést a cégek, a nyereségbővülés várt mértéke pedig az előző negyedévi visszaesést követően visszakorrigált egy kedvezőbb szintre” – részletezte az eredményeket Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

Nagyobb cég nagyobb árbevételt remél

A cégmérettel párhuzamosan a várt árbevétel-növekedés is egyre nagyobb. Jelenleg a középvállalkozások a legoptimistábbak, ugyanis 5 százalékponttal 11,9%-ra ugrott a várt bővülés mértéke. A mikrovállalkozások várakozásai ennél szerényebb mértékben, 8,6%-ról 9,5%-ra nőttek, míg a kisvállalkozások várakozásai gyakorlatilag nem változtak (8,9%). 

[htmlbox szamvitel_konyv]

 

A különböző ágazatok közül az ipar cégek kilátásai a legkedvezőbbek, hiszen 15%-os növekedést valószínűsítenek.

A profit a kicsiknél marad

A profitkilátásokat tekintve már nem érvényes a nagyobb cég, nagyobb várakozások elv, itt ugyanis a legkisebb cégek a legoptimistábbak: a mikrovállalkozások átlagosan 5,3%-os nyereségnövekedéssel számolnak. Tőlük épp hogy lemaradva a középvállalkozások vannak, ők 5,2%-os, a kisvállalkozások pedig 4,7%-os profitnövekedéssel terveznek idén. 

A szektorok közül a profitot tekintve is az ipari cégek a legoptimistábbak, és egyedül ők várnak átlag feletti, 7%-os nyereségbővülést az előttünk álló egy évben.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).