Kína-USA: kereskedelmi háború jöhet a WSJ szerint


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A The Wall Street Journal  szerint az amerikai kormány kereskedelmi lépésekre készül Kínával szemben.


A politikai-üzleti napilap értesülései szerint az amerikai kormányzat arra szeretné rászorítani Pekinget, hogy tegyen érdemleges lépéseket a szellemi tulajdon eltulajdonítása ellen és könnyítse meg amerikai vállalatok bejutását a piacaira.

A lap internetes kiadásában megjelent cikk szerint a Trump-adminisztráció azt fontolgatja, hogy egy kevéssé alkalmazott amerikai kereskedelmi törvényt igénybe véve a jövőben nyomozást indíthasson annak kivizsgálására, vajon Kínának a szellemi tulajdon védelmére irányuló politikája „tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak” minősül-e. A törvény alkalmazása, a The Wall Street Journal szerint, megnyithatja az utat kínai exportőrök ellen foganatosítandó szankciók és fejlett amerikai technológiák kínai cégekhez, vagy amerikai-kínai vegyesvállalatokhoz történő transzferjének szigorítása előtt is.

A The Wall Street Journal megjegyzi: Kína kereskedelmi gyakorlata és húzódozása piacainak nagyobb megnyitásától az elmúlt években felbosszantotta az amerikai vállalatokat, amelyek keményebb kereskedelempolitikát követelnek Kínával szemben. A lap értesülései szerint sok amerikai vállalatvezető már panaszt tett a Trump-kormányzatnál, hogy nem lép fel eléggé határozottan bizonyos területeken, így például a szellemi tulajdon védelme érdekében sem.

 

Az elégedetlenség a kínai gazdasági expanzióval párhuzamosan erősödött, kivált amióta Peking az informatikai és szoftverszektorban erősebb versenytárssá vált a nemzetközi színtéren.

Az üzleti lap úgy véli, a Fehér Ház most két lehetőség között őrlődik: vagy a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) tesz panaszt, vagy maga hoz büntető intézkedéseket a WTO engedélye nélkül. A lap értesülései szerint az elnök tanácsadói inkább az egyoldalú intézkedések hívei.     

A Fehér Ház a lap kérésére sem kívánta kommentálni az információkat.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.