Megszólalt az agrárkamara az új uniós tervezetről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Érvényesül a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) álláspontja az Európai Unió tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok ellen közzétett új szabályozási javaslatában – közölte a köztestület.


Közleményükben felidézik, hogy az Európai Bizottság április 12-én tette közzé új szabályozási javaslatát a mezőgazdasági termelők, valamint a kis- és középvállalkozások élelmiszer-ellátási láncban betöltött szerepének és versenyfeltételeinek javítására.

A bizottság javaslatában helyet kapott az agrárgazdasági kamara álláspontja a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról, amelyek döntően a szerződésszegésekből fakadnak, mint a szerződés egyoldalú és visszamenőleges módosítása, a késedelmes fizetés, illetve a romlandó termékekre leadott megrendelés lemondása az utolsó pillanatban.

A kamara kiemelte, számos kereskedelmi gyakorlatra a nemzeti szintű jogszabályozás, vagy a magánszektor magatartási kódexe vonatkozik. A magyarországi szabályozás alapelveit a kamara nemzetközi összehasonlításban is szigorúnak tartja, így a szabályozásnál elsősorban az ellenőrzés és a szankcionálás hatékonyságának növelését javasolta.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

Az agrárkamara egyetért az Európai Bizottság azon javaslatával, miszerint a tagállamoknak ki kell jelölniük az új szabályok végrehajtásáért felelős közigazgatási szervezetet, amely elvégezné a szabályozás betartásának ellenőrzését, meghatározná a szankció mértékét. A kamara fontosnak tartja, hogy a szankcionálás a károkozás mértékével megegyező súlyú legyen – írják a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).