Nagy zuhanás után nagyot nőttek a beruházások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rekordütemben, 16,7 százalékkal nőttek a beruházások 2017-ben az előző évi 16,0 százalékos visszaesést követően. A beruházások volumene a negyedik negyedévben 14,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).


Az erőteljes növekedés továbbra is a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklus forrásaiból finanszírozott fejlesztéseknek, a vállalkozások kapacitásbővítésének, valamint a lakás- és egyéb ingatlanberuházások élénkülésének köszönhető – tette hozzá a jelentés.

Tavaly a gépberuházások 12,8, az építési beruházások 21,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az éves beruházások 56 százalékát teljesítő, legalább 50 embert foglalkoztató vállalkozások körében 13,8, a 13 százalékát adó költségvetési szervezeteknél 59,2 százalékkal emelkedett a beruházási teljesítmény.

A feldolgozóiparban 7,3, az útépítéseket is magába foglaló szállítás, raktározás területén 24,1 százalékkal, az ingatlanügyleteknél 22,5 százalékkal nőtt a beruházások volumene, és ez a három ágazat 60 százalékát adta az összes tavalyi beruházásnak. A szálloda- és étterembővítéseket és felújításokat is tartalmazó idegenforgalmi beruházások 29,1 százalékkal nőttek. Az építőiparban 11,2 százalékkal több beruházás készült el, mint 2016-ban.

[htmlbox afa_kotelezettseg]

A nagyrészt közösségi finanszírozású területeken – amelyek összesített részesedése meghaladta a beruházások egytizedét -, elsősorban az uniós forrásból történő fejlesztések következtében, az átlagot jóval meghaladó mértékben bővültek a beruházások. A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén a negyedik negyedévben 78,4, az egész évben 65,2 százalékkal haladta meg a beruházások volumene az egy évvel korábbit.

Az oktatásban – főként a felsőoktatáshoz kötődő fejlesztések miatt – 71,9, a humán-egészségügyi, szociális ellátásban – elsősorban a fekvőbeteg-ellátáshoz kötődően – 59,3 százalékkal nőttek a beruházások 2016 negyedik negyedévéhez, és 67,1 százalékkal, illetve 66,1 százalékkal az egész évet tekintve.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Kísérleti üzemanyagár-statisztikát indít a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a régiós üzemanyagárak monitorozása és összehasonlíthatósága érdekében 2024. április 19-én pénteken közzéteszi új kísérleti statisztikáját. Az üzemanyagár-kísérleti statisztika alapját az Eurostat Weekly Oil Bulletin jelenti, amelynek adataiból a KSH régiós átlagárat számol a 95-ös benzin és dízelüzemanyagokra vonatkozóan – jelentette be szerdán a KSH.

2024. április 17.

Hatalmasak az anyagi különbségek a középkorúak táborában

Bár az infláció visszahúzódott, a középkorúak jövedelme nem emelkedett jelentősebben, így érdemben nem változott az anyagi helyzetüket jónak vagy gyengének látók aránya. A K&H biztos jövő felmérés idei első negyedéves eredményei szerint a 30-59 évesek 58 százaléka inkább pozitívnak tartja az anyagi helyzetét, 42 százalékuk pedig gyengének. A válaszadók háztartásában az átlagos jövedelem 499 ezer forint volt, ami magas értéknek számít, ugyanakkor a korábban látott emelkedés megállt. A középkorúak 2 százaléka átlagosan 232 ezer forintos háztartási jövedelem mellett úgy érzi, hogy nélkülöznie kell, míg a másik végletet a 751 ezer forintos átlaggal rendelkezők képviselik, akiknek nincs anyagi gondja és rendszeresen félre tudnak tenni.