Nagyot nőtt a kiskereskedelmi forgalom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júniusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma a naptárhatástól megtisztítva 6,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét, ezzel az első féléves növekedés 6,9 százalékos lett – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

A kiigazítatlan adatok szerint az üzletek forgalma – változatlan áron számolva – júniusban 6,5, az első hat hónapban 6,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A tartós fogyasztási cikkeket és más nem élelmiszer jellegű termékeket forgalmazó üzletek eladásai nőttek a legjobban, júniusban 10,8 százalékkal, ami egy százalékponttal magasabb az előző két havi azonos növekedési ütemnél és január óta a legnagyobb növekedés. Az év első felében 9,9 százalékkal nőtt az iparcikk üzletek forgalma a tavalyi év azonos időszakához mérve.

Az élelmiszerfogyasztás júniusban 2,6 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami átlag alatti adat az első hat hónapban és messze elmarad az előző havi 5,5 százalékos növekedési ütemtől. Az élelmiszerboltok forgalma 4,3 százalékkal emelkedett az év első felében. Az üzemanyag-forgalom 5,8 százalékos júniusi növekedése a második negyedévben a legalacsonyabb és elmaradt az első fél év 7,5 százalékos átlagától.

A júniusi kiskereskedelemi adatokról augusztus 23-án teszi közzé részletes jelentését a KSH második becslése alapján.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.