Négy ok miatt pörgött fel a vállalati hitelpiac


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kedvező kamatkörnyezet, a gazdasági fellendülés, az európai uniós forrásokról való döntések felgyorsulása és a jegybank piaci hitelprogramja állnak a hitelállomány dinamikus növekedése mögött a Sberbank kkv üzletágának vezetője szerint, derül ki az Adó Onlinehoz eljuttatott közleményből.


„Négy tényezőnek köszönhető a hitelállomány dinamikus növekedése: a nyilvánvaló okokon kívül, mint a kedvező kamatkörnyezet és a gazdasági fellendülés, az európai uniós forrásokról való döntések felpörgése és a jegybank piaci hitelprogramja (HIRS) járult hozzá jelentősen a bővüléshez” – értékel Szabó Péter, a Sberbank KKV üzletágának vezetője. Amíg a keresleti oldalt az építőipar és az export teljesítménye által húzott gazdaság, illetve az ezzel párhuzamos növekvő bizalom és pozitív várakozások fűtik, addig a kínálati oldalon a jegybank a bankokat motiválta a magasabb hitelkihelyezésre. Mindez együttesen vezetett a volumen ilyen arányú növekedéséhez. És van még tér a növekedésre – állítja a szakértő. Ráadásul a beruházási hitelek a forgóeszköz-hiteleket is húzzák magukkal.

Ami a devizamegoszlást illeti, a forinthitelek kamathátránya teljesen eltűnt az elmúlt években, a hazai fizetőeszközben felvett kölcsön lenullázzák az árfolyamkockázatot, devizahitel csak a természetes fedezettel rendelkező, exportorientált cégek igényelnek ma már.

[htmlbox szamvitel_konyv]

 

A kkv-k többsége a hosszú lejáratú forinthiteleket részesíti előnyben. Az igénylés átlagos átfutási idejét az egyedi konstrukcióknál négy hétre, a standard termékeknél 4-5 munkanapra teszi a Sberbank üzletágvezetője, aki szerint a hozzájuk fordulók körében a 2-300 millió forintos igény a legnépszerűbb. Kiemelte, hogy bankuk egyik legfőbb előnye, hogy 2017-ben a kiadott ajánlataik 90 százalék felett kerültek jóváhagyásra, amely leginkább az ajánlatadás előtti alapos bankon belüli egyeztetésének volt köszönhető.

Ami a kkv hitelpiacon jó pozíciókat birtokló Sberbank adatait illeti, a két éve töretlenül bővülő állományból méretét bőven meghaladó arányban szakított ki a hitelintézet: 2015-höz képes megháromszorozta az újhitel-állományát, aminek köszönhetően másfélszeresére bővült a teljes vállalati szektor számára kihelyezett összeg. Az NHP sikerét ők is learatták, az összkihelyezés hatoda származott ebből, a számukra előírt összeg 98%-át kifolyósították a gazdasági szereplőknek.

Szabó tapasztalatai szerint a kkv-k alapvetően kapacitás-bővítő és hatékonyság-növelő beruházásaikhoz igényelnek hiteleket. A világgazdasági fellendülés a nagymegrendelői kört is a közép-európai vállalatok termelői kapacitása felé fordította, így a korábbi beszállítók számára a hitelekkel megnyílik az út a szélesebb együttműködés felé; másrészt a szűkös munkaerőkapacitás kiváltása költségigényes innovációt, automatizálást igényel részükről.

De mindezek mellett megjelentek az olcsó finanszírozási lehetőséget kihasználó cégek is, akik a kedvező hitelkamatok láttán döntöttek például ingatlanvásárlási, akvirációs, vagy tevékenység-visszaszervezési terveik előrehozataláról. Sőt, ugyanennek köszönhetően a tevékenység-idegen finanszírozási igények is felfutottak, előfordult például, hogy napelempark beruházásához igényelt hitelt egy teljesen más területen tevékenykedő vállalat – teszi hozzá Szabó Péter.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.