Stabilan nőtt az ipari termelés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júniusban az ipari termelés 4,0 százalékkal, az első fél évben 5,6 százalékkal nőtt éves összevetésben.


A munkanaphatástól megtisztított adatok szerint júniusban a termelés 6,5 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban, de az előző hónaphoz mérve – szezonálisan is kiigazítva – 1,2 százalékkal csökkent – erősítette meg pénteken kiadott második becslésével az egy hete kiadott előzetes adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipari export volumene 4,6 százalékkal meghaladta a tavaly júniusit, a feldolgozóipari exportértékesítésen belül a 34 százalékot képviselő járműgyártás kivitele 3,6 százalékkal csökkent, míg a 15 százalékos súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 7,2 százalékkal nőttek.

Az ipar belföldi értékesítése 2,6, ezen belül a feldolgozóiparé 3,6 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.

A teljes rendelésállomány 2,4 százalékkal elmaradt a tavaly júniusitól, annak ellenére, hogy új rendelésének volumene 6,0 százalékkal nőtt, az új exportrendelések 7,0, az új belföldi rendelések 0,4 százalékkal emelkedtek.

Az iparon belül a jelentős súlyt, 96 százalékot képviselő feldolgozóipar termelése 3,9 százalékkal nőtt, az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 0,4 százalékkal mérséklődött.

Az exporteladások növekedését a járműipari kivitel 3,6 százalékos csökkenése fékezte, de az első félévben 2,9 százalékos volt a növekedés. A gépipar júniusban 22,3, a félévben 12,0 százalékkal növelte exportját, a számítástechnikai cikkek kivitele 7,2, a fél évben 8,2 százalékkal nőtt. Az élelmiszerexport júniusban csak 1,7, de a félév alatt 5,1 százalékkal nőtt, a gyógyszeripar kivitelének júniusi 19,9 százalékos növekedése a féléves adatot is 6,7 százalékosra húzta fel.

Az év első hat hónapjában az összes értékesítés 66 százalékát adó külpiaci eladások volumene 5,8, a 34 százalékát képviselő hazai értékesítésé 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

(MTI)

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).