Szaporodó befektetések, optimista startupok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ugyan az olyan globális problémák, mint a fokozódó menekültválság, Kína visszaesett gazdasági növekedése, vagy Görögország eurózónából való potenciális kilépése negatívan hatottak a befektetők bizalmára, a bizalom megtorpanása ellenére a ténylegesen megvalósult befektetések száma emelkedik, a startupok pedig minden eddiginél versenyképesebbek. Ezek a Deloitte közép-európai kockázati tőkebefektetők körében lebonyolított felmérésének legfontosabb megállapításai.


A befektetői bizalom gyengülésének hátterében elsősorban a globális gazdasági környezetet övező bizonytalanság áll, hiszen a Deloitte felmérésének 13 éves története szerint a befektetői bizalom mutatója és a tágabb értelemben vett gazdasági kilátások szoros összefüggésben állnak. Éppen ezért különösen bíztató, hogy a befektetői ügyletek a következő hónapok során sem maradnak el, azt bizonyítva, hogy bármilyen ciklikusak is a világgazdaságban végbemenő folyamatok, a magántőke befektetésre készen áll.

Ugyan a válaszadók egyharmada a helyzet további romlására számít – éles ellentétben a tavasszal adott válaszokkal, amikor majdnem ugyanennyien javulást vártak –, ennek ellenére az új ügyletek szaporodnak. A befektetők 50%-a az elkövetkező hónapokban inkább vásárlást tervez mint eladást, ami több mint kétszerese a tavalyi felmérésben szereplő eredménynek.  

Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere kiemelte: „A közép-európai kockázati tőkepiac már két évtizednyi múltat tudhat maga mögött. Ez azt jelenti, hogy régen kinőtte gyermekéveit, a tapasztalt kockázati tőkések növekvő bizonytalanságok mellett és gyengébb piacon is képesek felismerni a kínálkozó befektetési lehetőségeket.”

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Megrendelés >>

A Deloitte felmérése szerint a bizalom a likvid tőkét övező fokozott várakozásoknak köszönhető, hiszen a szakértők 53%-a az elkövetkező hónapok során több rendelkezésre álló tőkére számít, ami 2006 óta a legmagasabb arány. Ezek biztató jelek, egyben jelentős ugrást jelentenek a tavalyi 33%-hoz képest.
Eközben a startup világban is megújult az optimizmus: a válaszadók tizede szerint a startup cégek lesznek a leginkább versenyképesek.

„Ez a felmérésben rögzített eddigi legmagasabb arány, és nem is igazán meglepő, mivel az elmúlt két év során számos kockázati tőkealap szűnt meg. Közép-Európa dinamikus piacain folyamatosan születnek elsőrendű startup cégek, amelyek közül számos máris világvezetővé vált kockázati tőkés háttérrel” – tette hozzá Seres Béla.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).