Több új autó fogyott márciusban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Márciusban az egy évvel korábbinál 32,3 százalékkal több, 9924 új személygépjárművet helyeztek forgalomba – közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) hétfőn.


Az MGE szerint ez azt vetíti előre, hogy az idén is folytatódik az új személygépjárművek forgalomba helyezésének növekedése, és ha valamilyen váratlan gazdasági fejlemény nem jön közbe, 2017-ben meghaladja a százezer darabot.

Az egyesület szerint folytatódik a magánvásárlók visszatérése, akik inkább a használtautó-kínálatból elégítik ki igényeiket. Lehetséges az is, hogy a céges vásárlások egy része – különösen az egy-három autós céges vásárlások – magánvásárlásnak tekinthető – tették hozzá.

Az egyesület reméli, hogy az elektromos autókra adott kormányzati támogatás a kezdeti nehézségeket követően beindul. Ennek közvetlen hatása inkább 2017 tavaszától fog jelentkezni – írták.

Kis haszonjárművekből márciusban az egy évvel korábbinál 6,5 százalékkal kevesebbet, 1793-mat helyeztek forgalomba. Az MGE szerint sokat javítana a helyzeten, ha a vegyes használatú kis haszonjármű ismét visszakerülhetne a palettára.

Nagy haszonjárművekből 478-at értékesítettek a múlt hónapban, ami 1,3 százalékkal meghaladja a tavaly márciusit. A január-márciusi kumulált forgalomba helyezések 4,1 százalékkal csökkentek, 1180-ra, ennek oka az MGE szerint a kedvezőtlen időjárás, ami késlelteti az átadásokat, másrészt egyes nagy flottatulajdonosok növelték a flottacserék idejét, ami kisebb csúszást okoz a forgalmazásban.

 

Az autóbuszpiac kis mérete miatt tud jelentős havi eltéréseket mutatni, márciusban 31 buszt helyeztek forgalomba, ami 55 százalékos növekedés a tavalyihoz képest. Az MGE szerint itt az a fontos, hogy éves szinten növekedés legyen, mivel a buszpark nagyon öreg és így lecserélésre szorul. Az egyesület szerint fontos, hogy az emberek szállítását szolgáló buszpark jelentősen megfiatalodjon és korszerűbb legyen.

Motorkerékpárokból 272-t, az egy évvel ezelőttinél 31,4 százalékkal többet helyeztek forgalomba a múlt hónapban. A piac továbbra is gyenge, ennek a járműfajtának az értékesítését fokozottabban befolyásolja a szezonalitás – írták. Az MGE szerint létfontosságú lenne a robogó azonosítás megoldása, a regisztrációs adó kiigazítása a használati jellegű kétkerekűek esetében, valamint a 125 köbcentiméteres robogók „B” kategóriás jogosítvánnyal való vezethetőségének megkönnyítése. Fontos tudni, hogy a motorok nagyobb darabszámú használata jelentősen csökkentheti a dugókat – jegyezték meg.

Az MGE idén márciustól először közli adatait a közúti nehéz pótkocsikról, amelyekből 254-et, az egy évvel korábbinál 17,8 százalékkal kevesebbet értékesítettek.

Az egyesület ebben az évben továbbra is összesen 102 ezer új személygépkocsi, 22 ezer kis haszonjármű, 5500 nagy haszonjármű, 2400 motorkerékpár és 500 autóbusz forgalomba helyezésére számít.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).