Tovább olvadt a cégek hitelállománya – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptemberben a nem pénzügyi vállalatok forintban nettó hitelfelvevők, míg devizában nettó törlesztők voltak, összességében azonban a hitelállományuk csökkent – derül ki az InfoTandem heti infografikájából. A jegybank további tartós visszaesésre számít a hitelezésben.


A Magyar Nemzeti Bank október végi, a hitelintézetek összevont mérlegét bemutató közleménye szerint 2012 szeptemberében a nem pénzügyi vállalatok forinthitelei a tranzakciók (azaz a kölcsönfelvételek, illetve a törlesztések) eredményeként 35,8 milliárd forinttal emelkedtek, miközben a devizahitelek állománya 26,4 milliárd forintnyival olvadt.

Az átértékelődés és egyéb változások azonban módosítottak az összképen: a forinthiteleknél 21,7 milliárdra mérsékelték a havi nettó többletet, míg a devizásoknál 5,5 milliárddal tovább rontották a negatív szaldót. Eközben az e vállalati kör által kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya valamelyest emelkedett. Mindezek eredőjeként a hitelintézetek összevont mérlegében a nem pénzügyi vállalatokhoz kötődő eszközök (hitelek és kötvények) az első őszi hónapban 8,5 milliárd forinttal apadtak. Ha csak a tranzakciókat néznénk, akkor 11,2 milliárdos plusz mutatkozna.

A betétállomány szeptemberi nettó változását az átértékelődések kevésbé korrigálták. Mindent beszámítva, a forintbetétek 4 milliárddal gyarapodtak, a devizabetétek 16,6 milliárd forinttal visszaestek. A végeredmény így 12,6 milliárdos betétkivonás, amely átértékelődések nélkül is 6,1 milliárdos lenne.

A jegybank legfrissebb, november 5-i pénzügyi stabilitási jelentése megállapítja, hogy bár a hazai bankrendszer likviditása és tőkehelyzete erős, a jövedelmezőségi kilátásai – a romló portfólióminőség és magas adóterhelés – miatt kedvezőtlenek. Ezért a szektor nem támogatja hitelezéssel a gazdaság növekedését, ami tovább mélyíti a recessziót. Az MNB elemzői a következő két évben nem várnak fordulatot az új hitelezés terén, ami a hitelállomány további tartós csökkenését vetíti előre. Az állam a bankrendszer adóterheinek mérséklésével és a szabályozói környezet kiszámíthatóságának javításával segíthetné a hitelezés fellendülését.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.