Versenyjogi változások: viszonteladási árrögzítés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Gazdasági Versenyhivatal fokozott figyelmet szentel az úgynevezett viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos kihágásoknak – állítja a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda közleménye.


Komoly változásokkal számolhatnak a kereskedelmi szektor szereplői az Országgyűlés által tavaly decemberben elfogadott versenyjogi szabálymódosítások miatt – hívja fel a figyelmet a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda. A Gazdasági Versenyhivatal a jövőben a korábbiaknál is szigorúbban ítéli meg a viszonteladási árrögzítéssel kapcsolatos jogsértéseket, amikor a gyártó és a kereskedő megállapodik a fogyasztói árak legkisebb, illetve a fogyasztói kedvezmények legmagasabb mértékéről.
 
A szabálymódosítások értelmében 2017. január 15-től a viszonteladási árrögzítésben résztvevő vállalkozások is benyújthatnak úgynevezett engedékenységi kérelmet. E kérelem alapján a jogsértést önként jelentő vállalkozások a bírság csökkentésére vagy akár teljes elengedésére is számíthatnak. A korábbi gyakorlattal ellentétben nemcsak azon versenykorlátozó magatartások mentesülhetnek a bírság alól a kérelem alapján, amelyek versenytársak közötti megállapodáson alapultak, hanem a vertikális szereplők, tehát a gyártók és a forgalmazók közötti kartellek során felmerülők is.
 
Az új szabályok az egyezségi kísérlet keretében elérhető bírságcsökkentés lehetőségét is bővítették. Az egyezségi kísérlet célja, hogy a megalapozottnak tűnő versenyhatósági eljárás minél előbb lezáruljon. Az ebben közreműködő vállalkozás bírságcsökkentésben részesülhet. A már hatályos és a vizsgálati szakaszban lévő eljárásokban is alkalmazandó módosítás szerint az elérhető bírságcsökkentés mértéke az eddigi 10 százalékról, a Gazdasági Versenyhivatal belátása szerint akár 30 százalékra is emelkedhet.

 

 
„A fenti változások nagymértékben befolyásolhatják, hogy a Gazdasági Versenyhivatal milyen ügyekben indít eljárást. Várható, hogy a közeljövőben emelkedik majd a viszonteladási árrögzítéses ügyek száma, az ilyen eljárásokban pedig mind a szállítónál, mind a forgalmazónál vizsgálódhat majd a hatóság, amely így akár további jogsértéseket is felderíthet, és komoly bírságokat szabhat ki” – mondta dr. Horányi Márton, a Baker & McKenzie szakértője.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Tudjuk, hogy kritikus a jelszavak cseréje, de mégsem tesszük meg

Egy friss felmérés szerint bár a lakosság háromnegyede gondolja úgy, hogy meg kell változtatni bizonyos időközönként az online felületeken használt jelszavakat, egyharmaduk nem teszi ezt meg. Sőt, az internetes vásárlók ötöde minden felületen ugyanazt a belépési azonosítót használja. A biztonságos internethasználathoz azonban elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az ilyen alapvető adatvédelmi beállításokkal. Éppen ezért az OTP Mobil egy edukatív, online információs kampányt indított, melyben gyakorlati, egyszerűen alkalmazható tanácsokkal, tippekkel látja el az internetezőket.

2024. április 19.

Due diligence az ESG támogatására

A vállalati fenntarthatóságról szóló irányelv tervezete várhatóan még áprilisban az Európai Parlament elé kerülhet. Az úgynevezett due diligence-folyamat elsőként csak az 1000 főt meghaladó alkalmazottal és 450 millió euró feletti árbevétellel rendelkező cégekre fog vonatkozni.