A kiküldetések elszámolása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külföldi és belföldi kiküldetések költségeinek elszámolásáról tartott előadást Horváthné Szabó Beáta, a PwC Magyarország Kft. Adóosztályának Igazgatója.


A fogalmak tisztázását követően az előadó az üzleti utazásokon leggyakrabban előforduló kiadások/költségek utáni adó- és járulékkötelezettségeket tekintette át.

A szállás és utazás első olvasatra egyértelmű szabályai mellett szó volt az étkezés, vagy más szolgáltatások adókezeléséről. Melyek ezek a más szolgáltatások? Gondoljunk csak a városnéző buszra, mint személyszállítási szolgáltatásra, vagy a kiküldöttet kísérő családtag szállásköltségére.

Hol a határ a hivatali üzleti költségek és a személyes szükségletet kielégítő juttatásoknál? A belföldi kiküldetésre vonatkozó rendelkezések évek óta nem igazán változtak, mégis dilemmát okoz annak eldöntése, mikor kell napidíjat számfejteni a dolgozónak, és mire kell figyelni, ha a kifizető befogadja az étkezésről szóló számlákat.

Még érdekesebbé válik a jogértelmezés a külföldi utak elszámolásával kapcsolatban, amikor a külföldi napidíj mellett/helyett a külföldi – magyar szemmel szabályosnak alig tekinthető – számlát/nyugtát ad le a kiküldött, vagy csak leírja, hogy miért nem volt lehetősége számlát beszerezni.

Az elszámolási lehetőségek (előre vagy utólag, készpénzben, illetve természetben) többféle adóztatást vonnak maguk után. Amennyiben a külföldi pénznemben keletkezett jövedelem kiszámítása és ráadásul egyes meghatározott juttatásként való számfejtése nem a megfelelő időben történik, úgy egy esetleges 50%-os mulasztási bírsággal is számolni kell, mely igazán nagy visszatartó erő.

Január 1-jétől hatályos a külföldi napidíj elszámolására vonatkozó új kormányrendelet, mely szerint hosszú távú kiküldetéseknél, vagy a külföldi cég nevében történő kifizetések esetén a nemzetközi egyezmények rendelkezései az irányadók, így a napidíj is külföldön adóztatható. Mindig hasznos átgondolni a kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezmények alkalmazását kiküldetések esetén, különös tekintettel arra, hogy az adózás a járulékok alapját is befolyásolja.

A bonyolult és nagy adminisztrációt igénylő önellenőrzések elkerülése végett érdemes rendszeresen frissíteni tudásunkat.

RODIN Konferenciák adó- és társadalombiztosítási témában a közeljövőben:


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.