A hét kérdése: külföldi napidíj


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cégünk napidíjat fizet külföldi kiküldetés esetén a dolgozóknak. Ezt a belső szabályzataink alapján állapítottuk meg 30 EUR-ban vagy 38 USD-ben naponta. A dolgozó miután hazaérkezett költségelszámolást készít, ami alapján utólag fizetjük a napidíjat. Jelenleg az utazás dátumát megelőző hónap 15-i MNB árfolyamon számítjuk át forintra. A dolgozó egyébként forintban kapja meg a napidíjat. Kérdésem, hogy helyesen járunk el?


Továbbá fizetünk még úgynevezett ‘inconvenience fee’-t (kényelmetlenségi díjat), ha a külföldön végzett munka miatt fokozott stressz illetve megterhelés érte a dolgozót. Ezt szintén a belső szabályzat és egyedi elbírálás alapján állapítjuk meg, általában 20-35 EUR között. A kifizetés szintén forintban történik utólagosan. Kérdésem, hogy alkalmazhatjuk-e ugyanazt az árfolyamot, mint a napidíjaknál?
Vannak dolgozók, akik külföldi munkavégzés után jutalomban részesülnek. Szintén egyedi elbírálás alapján, EUR-ban meghatározva. A dolgozó forintban fogja megkapni a jutalmat. Milyen árfolyamot alkalmazzunk?

Válasz:

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.)  25. § (1) bekezdés értelmében nem önálló tevékenységből származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben, vagy egyébként az e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen a nem önálló tevékenység alapjául szolgáló jogviszonyra tekintettel munkabér, az úgynevezett ‘inconvenience fee’-t (kényelmetlenségi díj), jutalom, napidíj, melyből levonható – legfeljebb a költségtérítés címén kapott bevétel mértékéig – a 3. számú melléklet rendelkezései szerint elismert költség.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül. A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.

Részletes információ >>

Napidíj fizetése esetén a Szja tv. 3. számú mellékletének II./7./b) pontja szerint igazolás nélkül elszámolható költségnek minősül a napidíj 30 százaléka, de legfeljebb napi 15 eurónak megfelelő forintösszeg [285/2011. (XII. 22.) kormányrendelet a külföldi kiküldetéshez kapcsolódó elismert költségekről].

Válaszadó: Bánházi Erika. További kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Bekerülhet-e a hétköznapi életünkbe a robotika?

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. április 23.

Új szabályok a munkavédelmi oktatás területén: ezekre kell figyelnie a munkáltatóknak

Az idei év februárja jelentősnek mondható változást hozott magával a munkavédelmi oktatás terén. Bizonyos munkahelyeken ugyanis a munkavédelmi oktatás akár egy e-mail üzenetben elküldött írásbeli dokumentummal is teljesíthető. Mivel a módosítás sok munkavállalót és munkáltatót érint, jelen cikkben az ezzel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat szedjük össze.