A hét kérdése: szabadság megváltása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jár-e az alkalmi munkavállalóknak szabadság és szabadság megváltás?


Kérdés:

Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatban már több helyen találkoztam azzal a megállapítással, hogy az ilyen munkavállalóknak is jár szabadság /megváltás.

Ez az alkalmi munkára is vonatkozik?  Az alkalmi munkások egyszerűsített jogviszonya nem tarthat tovább egyfolytában 5 napnál. Az 5 nap után pedig maximum 0,4 nap, tehát 0 nap szabadság jár időarányosan. 

Igaz, hogy a törvényben megadott határokon belül többször is létesíthetünk velük újabb jogviszonyt, de arra, hogy ezeknek a különböző jogviszonyoknak a napjait össze kellene adnunk,  és így számolni ki részükre szabadság megváltást, még nem találtam semmilyen  törvényi utalást.

Amennyiben mégis el kell számolni részükre a szabadság megváltást, az miként fog viselkedni az szja bevalláskor?

Akkor ugyanis a mentesített keretösszeg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és a minimálbér/bérminimum szorzata lesz. A szabadságmegváltás napjainak számával megnövelhetjük a foglalkoztatás napjainak számát, mint szorzószámot vagy nem? 

Van-e annak valamilyen törvényi akadálya, hogy az alkalmi munkásnak kiküldetési rendelvény alapján kifizessem a saját gépkocsija hivatalos ügyben történő használatát?

Válasz:

A 2012. évi I. törvény 203. § alapján egyszerűsített foglalkoztatottak esetében alkalmazandó a Mt. 115-121. §-ában foglaltak, azaz időarányos szabadság jár a munkavállalónak. Az éves alapot és az életkort kell meghatározni, így ha éves szint 30 nap járna, akkor az időarányos számítás 30/365/5, azaz 0,41 nincs 1 nap, tehát nem jogosult szabadságra.

 

Ha egy munkáltatónál több napot is dolgozik rövidebb bejelentésekkel, akkor sem jogosult szabadságra, mivel mindig az adott munkavégzési időtartamot, vagyis a bejelentés időtartamát kell vizsgálni a szabadságnál, összeszámításra nincs lehetőség, így a megváltására sem. 

Azonban felhívom a figyelmét, hogy más az alkalmi munka kifejezés, ugyanis az egy fajtája az egyszerűsített foglalkoztatásnak. Az egyszerűsített foglalkoztatás lehet idénymunka és alkalmai munka.

Az alkalmi munka időtartama korlátozás alá esik. Egy naptári évben összesen maximum 90 naptári nap lehet, továbbá egy naptári hónapban összesen 15 naptári nap, és legfeljebb 5 egymást követő naptári napon lehet foglalkoztatni, aminek az időtartama 0–24 óra közé esik. A jogszabály naptári évet, napot és hónapot említ, vagyis az év közben megkezdett munkaviszonynál is alkalmazandó a szabály, a töredék évre, hónapra is érvényesek a szabályok.

Idénymunka esetében időbeli korlát van, azonos felek között az ilyen jellegű munkaviszony időtartam nem haladhatja meg egy naptári éven belül a 120 napot. Ezek alól kivétel jelent a statiszta munkakör.

A fentiek alapján ha pl. 100 napra folyamatosan be lett jelentve, akkor az időarányos szabadság 30/365*100=8,2 nap szabadság jár és a 8 nap szabadság a foglalkoztatás befejezésekor megváltható.

A törvény a minimálisan kifizetendő bér kapcsán teszi kötelezővé a minimálbér 85%-ának ill. a szakképzetséget igénylő munkakörökben a garantált bérminimum 87%-ának kifizetését a 454/2015. Korm. rendelet szerint. 

Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény (Efot) 9. § (2) bek. szerint a foglalkoztatásból származó bevételből a természetes személynek nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania, feltéve hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az adóév első napján hatályos kötelező legkisebb munkabér szorzatát. A szabadságot vagy ki kell adni és ilyenkor növelhető a foglalkoztatás napjainak száma, vagy nem adják ki és akkor pénzbeli megváltásával adókötelezettség is keletkezik a magánszemélynél a mentesített összeg felett.

Saját gépjárművel történő utazás esetében ennek bizonylata a kiküldetési rendelvény, illetve útnyilvántartás vagy menetlevél.

Válaszadó: Győri Éva. További kérdéseket és válaszokat itt talál. 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Bekerülhet-e a hétköznapi életünkbe a robotika?

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. április 23.

Új szabályok a munkavédelmi oktatás területén: ezekre kell figyelnie a munkáltatóknak

Az idei év februárja jelentősnek mondható változást hozott magával a munkavédelmi oktatás terén. Bizonyos munkahelyeken ugyanis a munkavédelmi oktatás akár egy e-mail üzenetben elküldött írásbeli dokumentummal is teljesíthető. Mivel a módosítás sok munkavállalót és munkáltatót érint, jelen cikkben az ezzel kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat szedjük össze.