A hét munkaügyi kérdése: betegszabadság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kaphat-e újra betegszabadságot az a munkavállaló, aki idén, előző munkahelyén már igénybe vette az éves keretet?


Egy Kft. munkavállalója munkaviszonyba lépett 2012. augusztus elsejétől. A Kft. nem kifizetőhely. Az előző munkahelyén július 31-ig már igénybe vette a 15 nap betegszabadságot. Ebben az esetben augusztus elsejétől újból kell számolni arányosan az éves 15 nap betegszabadságot, vagy – mivel az idei évben kimerítette a 15 napos keretet – betegsége esetén az első naptól táppénzt kell igényelnie?

A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt) 126. § (1) bekezdés szerint a munkáltató a munkavállaló részére keresőképtelenség miatti betegség tartamára naptári évenként 15 munkanap betegszabadságot ad ki.

A betegszabadság idejére a távolléti díj 70%-a jár. (Mt. 146. § (4) bekezdés.)

Az éves betegszabadság mértéke tehát 15 nap. Ha a munkavállalónak az év közben kezdődő munkaviszonya esetén az előző munkáltatója már kiadta a betegszabadságot, az új munkaviszonyban keresőképtelensége első napjától betegszabadságot nem, hanem a társadalombiztosítás szabályai szerinti ellátást, táppénzt kaphat.

A kérdést dr. Mányai Nóra szakértőnk válaszolta meg. A LEX-HR Munkajog szaklap előfizetésével online kérdezhet munkajogi témában szakértőinktől.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.