A hét munkaügyi kérdése: hazautazás költségtérítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kalocsai állandó lakóhellyel rendelkező munkavállaló tartózkodási helye Budaörsön van, a munkavégzés helye Budapest. A munkavállaló felvételekor már budaörsi tartózkodási hellyel rendelkezett, több éve Budaörsön lakik. A szülői ház Győrben van, szülei laknak ott életvitelszerűen, hazajárni hozzájuk szokott. Köteles-e a munkáltató megtéríteni a hazautazás költségét Győr és Budapest között?


A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § c) pontja szerint e rendelet alkalmazásában hazautazás: a tartózkodási helyről – a munkavégzés rendjétől függően – legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás.

A 2. § d) pontja alapján lakóhely: annak a Magyar Köztársaság, vagy az Európai Gazdasági Térség állama (a továbbiakban: EGT-állam) területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló él, illetve amelyben életvitelszerűen lakik.

Az e) pont mondja ki, hogy tartózkodási hely: annak a Magyar Köztársaság vagy az EGT-állam területén lévő lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló – lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül – munkavégzési célból ideiglenesen tartózkodik.

A Rendelet 3. § (3) bekezdése értelmében a munkáltató által fizetett hazautazással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-a, legfeljebb havonta

a) 2010-ben 30 000 forint,

b) 2011-től minden évben az előző évben irányadó összegnek a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző évre megállapított és közzétett éves átlagos fogyasztói árnövekedés mértékével növelt összege.

A Rendelet 7. §-a mondja ki, hogy a munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.

A munkáltató a Rendelet 3. § (3) bekezdése szerinti mértékben köteles a munkavállaló hazautazásának költségét téríteni. A hazautazás a tartózkodási helyről – a munkavégzés rendjétől függően – legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás. A Rendelet külön nevesíti a lakóhely és a tartózkodási hely fogalmát. Ennek tényét a munkavállaló a „Lakcímet Igazoló Hatósági Igazolvánnyal” bizonyítja, melyről a munkáltató a költségtérítés bizonylatának igazolása képpen másolatot készíthet. A Lakcímet Igazoló Hatósági Igazolvány a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény és annak végrehajtási rendelete alapján kiállított bizonylat melyet a munkáltató nem bírálhat felül.

Ha a munkavállaló tartózkodási helye Budaörs, akkor a hazautazás indulási helye is ez, azaz ettől a helységtől indulva köteles a hazautazást téríteni a munkáltató az állandó lakóhelyig, ami Kalocsa vagy Győr – a lakcamkártyán feltüntetett lakóhely.

A kérdést Bánházi Erika szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MASZSZ: a súlyos csonkolásos munkabalesetek száma a másfélszeresére emelkedett

Mint minden évben, a MASZSZ több szakszervezettel közösen idén április 29-én este is gyertyagyújtással és koszorúzással emlékezik a munkabalesetek áldozataira a csepeli emlékműnél. Az emléknap a megemlékezésen túl idén is alkalom arra, hogy értékeljék a szakértők az elmúlt egy év munkavédelmi helyzetét, s összegezzék, mit sikerült elérni és megvalósítani ezen a területen – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 25.

EY: Megnyílt a HBLF Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerés pályázati időszaka

A Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést azok az idehaza működő cégek érdemelhetik ki, amelyek a gyakorlatban is hozzájárulnak a befogadó vállalati kultúra és esélyegyenlőség megteremtéséhez. A HBLF kezdeményezésének célja, hogy kiemelje a területen látványos eredményeket elérő vállalatokat és példát mutasson az üzleti szereplők számára – olvasható az EY Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 24.

Bekerülhet-e a hétköznapi életünkbe a robotika?

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.