Alig keresnek kevesebbet a nők – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csupán Szlovéniában és Spanyolországban kisebb a nők kereseti hátránya a férfiakhoz képest, mint hazánkban. Amint az az InfoTandem heti infografikájából kiderül, a sereghajtó Dél-Korea.


Előkelő helyet foglal el hazánk a fejlett országok mezőnyében a nők anyagi megbecsülése tekintetében. A KSH országjelentésében publikált legfrissebb összehasonlítható adatok szerint a vizsgált negyedszáz OECD-ország közül csupán kettőben kisebb a 25–64 éves nők kereseti lemaradása a férfiakhoz képest, mint nálunk. Az éllovas Szlovénia, ahol a nők főmunkaidős éves átlagkeresete mindössze 7 százalékos hátrányt tükröz. Ezen kívül a 15 százalékos mínuszt felmutató Magyarországnál még Spanyolország minősíthető „emancipáltabbnak”, ahol 12 százalékon áll ez a mutató. A 22 százalékos OECD-átlagtól messze elmarad ugyanakkor a 39 százalékos leszakadást felmutató Dél-Korea, de például Csehország, Szlovákia, Észtország és az Egyesült Államok is a mínusz 27–30 százalékos sávba esik.

Érdekesség, hogy a nők fizetése iskolai végzettség és kor szerint vizsgálva Szlovéniában és Magyarországon meg is haladja valamelyest a férfiakét, ám ez kizárólag az idősebb generációkra (55–64 évesekre), valamint a középfoknál magasabb végzettségű nem diplomás nőkre igaz.

Az alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete egyébként 2012 első félévében 220,7 ezer forintot tett ki hazánkban.

Korábbi infografikáink:


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

EY: Megnyílt a HBLF Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerés pályázati időszaka

A Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést azok az idehaza működő cégek érdemelhetik ki, amelyek a gyakorlatban is hozzájárulnak a befogadó vállalati kultúra és esélyegyenlőség megteremtéséhez. A HBLF kezdeményezésének célja, hogy kiemelje a területen látványos eredményeket elérő vállalatokat és példát mutasson az üzleti szereplők számára – olvasható az EY Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 24.

Bekerülhet-e a hétköznapi életünkbe a robotika?

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).