Amerikai vízumlottó: szigorítás jön


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövőben szigorúbban ellenőrzik az Egyesült Államokban az úgynevezett vízumlottó révén elnyert tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi munkavállalókat fogadó cégeket – jelentette be hétfőn az amerikai belbiztonsági minisztérium.


A tárca egy sor olyan intézkedést jelentett be, amelyek célja, hogy kiszűrje a vízumlottóval elnyert, H1B típusú vízummal visszaélő amerikai munkaadókat.

A vízumlottó rendszerével – melynek során lottójátékhoz hasonlóan sorsolnak ki munkavállalói vízumokat – évente 65 ezer külföldi dolgozót fogadnak az Egyesült Államokban, s további 20 ezer ilyen vízumot tartanak fenn a rendkívül kiemelkedő képzettséggel rendelkező szakemberek és speciális munkaköröket betöltők számára. A legnagyobb számban a kaliforniai Szilícium-völgyben alkalmaznak a cégek H1B vízummal érkező szakembereket. 

Donald Trump elnök kormányzata az „Amerika az első” jelszó és politika jegyében a vízumlottó rendszerének megszüntetését ígérte, s ennek a határideje hétfőn járt le. A rendszert azonban mégsem törlik el, hanem helyette szigorúbb ellenőrzést jelentett be a belbiztonsági minisztérium. A H1B vízummal rendelkezőket foglalkoztató cégeknek egyebek közt igazolniuk kell, hogy az adott munkakörre valóban nincs amerikai állampolgárságú munkavállaló, s különösen szigorú vizsgálatnak vetik alá azokat a vállalatokat, amelyek érzékelhetően sok ilyen vízummal rendelkezőt alkalmaznak. A cél – a minisztérium megfogalmazása szerint – az, hogy ne „diszkriminálják az amerikai dolgozókat”. 

 

Hétfőn az igazságügyi minisztérium közleményben figyelmeztette a vállalatokat „a H1B vízummal az amerikai munkavállalók hátrányos megkülönböztetését elősegítő visszaélések” következményeire. Tom Wheeler, miniszterhelyettes szerint amennyiben ez megtörténik, a minisztérium nyomozást, majd büntetőjogi pert indíttat az adott vállalat ellen.

A Fehér Ház szóvivője, Sean Spicer sejtetni engedte, hogy az ügyben nem ez a végleges döntés, Trump elnök a bevándorlást szabályozó nagyobb és átfogó reform keretében ismételten szabályozhatja ezt a vízumgyakorlatot is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.