Csúcson a munkanélküliség – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Soha nem volt még ennyi munkanélküli Magyarországon az utóbbi évtizedeket tekintve, mint 2013 első három hónapjában. Az InfoTandem heti infografikája azt is megmutatja, hogy a legkilátástalanabb helyzetben a legfiatalabbak vannak.


A január–márciusi átlagérték szerint 509 ezer állástalan volt hazánkban, ami 11,8 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg. Félmilliót meghaladó állományt csupán két alkalommal, 2012. első negyedévében, illetve az elmúlt év decemberétől az idei februárig tartó három hónapos periódusban regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal. A munkanélküliségre koncentráló adminisztratív nyilvántartás egyébként március végén 620 ezer álláskeresőt tartott számon; e kör a gazdaságilag aktív népesség 13,9 százalékának felel meg.

 

A KSH legfrissebb rátája megegyezik az egy évvel korábbi, szintén kiugró adattal. A teljes állományon belül a férfiak helyzete tovább romlott, a nőké valamelyest javult. Korcsoportonként vizsgálódva, messze a legsúlyosabb a fiatalok helyzete: a 15–24 évesek rátája (éves viszonylatban 2,7 százalékpontot emelkedve) elérte a 30,5 százalékot. A dobogós helyeken épp a következő két korosztályt (a 25–29 éveseket, illetve a 30–34 éveseket) találjuk, amelyeknél szintén felfelé mozdult a munkanélküliek arányát jelző, az országos átlagot meghaladó indikátor.

Rodin munkaügyi rendezvények

2013.05.14. – Munkajog bérszámfejtőknek: a munka díjazása – a távolléti díj új szabályai

2013.05.23. –A munkaidő és pihenőidő új szabályai – szabadság kiadása elszámolása a gyakorlatban

A régiók közül Észak-Alföldön a legreménytelenebb a helyzet (16,8 százalékos ráta), iskolázottság szerint pedig a legfeljebb alapfokú végzettségűek között (28,1 százalék), ugyanakkor 45 ezer diplomás sem talál állást (ez 4,1 százalékot jelent). Az összesen 509 ezer érintett csaknem fele, 242 ezer ember, valamilyen szolgáltatási ágban dolgozott utoljára; az iparból 140 ezren, a mezőgazdaságból 20 ezren érkeztek. A jelenleg munkanélküliként nyilvántartottak közül 75 ezren sohasem dolgoztak korábban. A hazai állástalanok 45 százaléka minimum egy éve próbál elhelyezkedni; a munkanélküliség átlagos időtartama 15,8 hónap.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MASZSZ: a súlyos csonkolásos munkabalesetek száma a másfélszeresére emelkedett

Mint minden évben, a MASZSZ több szakszervezettel közösen idén április 29-én este is gyertyagyújtással és koszorúzással emlékezik a munkabalesetek áldozataira a csepeli emlékműnél. Az emléknap a megemlékezésen túl idén is alkalom arra, hogy értékeljék a szakértők az elmúlt egy év munkavédelmi helyzetét, s összegezzék, mit sikerült elérni és megvalósítani ezen a területen – olvasható az Adó Online-nak eljuttatott közleményben.

2024. április 25.

EY: Megnyílt a HBLF Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerés pályázati időszaka

A Sokszínű és Méltányos Munkahely elismerést azok az idehaza működő cégek érdemelhetik ki, amelyek a gyakorlatban is hozzájárulnak a befogadó vállalati kultúra és esélyegyenlőség megteremtéséhez. A HBLF kezdeményezésének célja, hogy kiemelje a területen látványos eredményeket elérő vállalatokat és példát mutasson az üzleti szereplők számára – olvasható az EY Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 24.

Bekerülhet-e a hétköznapi életünkbe a robotika?

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.