Zsonglőrködik a közszféra számaival Lázár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A versenyszféra „fizeti ki” az egymillió állami alkalmazott bérét Lázár szerint, aki sokakat beleért e számba.


Magyarországon 4 millió 300 ezer ember fizet a munkája után adót, közülük egymillió a közszférában dolgozik, vagyis a versenyszféra 3,3 millió dolgozója „fizeti ki” minden hónapban az egymillió állami alkalmazott bérét –  mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter az M1 aktuális csatorna műsorában hétfő reggel az MTI híradása szerint.

Lázár hozzátette: míg Magyarországon az állami foglalkoztatottak aránya 20 százalék, addig Ausztriában és Németországban 10, Szlovákiában pedig 13 százalék – olvasható az MTI tudósításában.

A miniszter szavai valószínűleg a Government at a Glance: How Hungary Compares című OECD-tanulmányon alapulnak, a szlovák és a német szám itt olvasható.

A táblából az is kiderül azonban, hogy a hivatkozott külföldi példák állami cégek alkalmazottai nélkül értendők. Az egymilliós szám tartalmazza az állami cégek (pl. a MÁV) alkalmazottait is. Állami cégek akalmazottai nélkül az arány Szlovákiában 13 százalék (2011-ben), Németországban 10,6 százalék (2010-ben), Magyarországon 18,8 százalék (2011-ben – és e számban benne vannak a közfoglalkoztatottak is, akik ugyan szerényebb számban, de már 2011-ben is hozzáadódtak a közszféra létszámához.) Az állami cégek alkalmazottai nélkül számított közszféra létszámaránya a munkaerőhöz képest 15,5 százalék, ha a teljes OECD átlagot tekintjük, tehát az OECD átlaghoz képest nem jelentősen, legfeljebb a régiós átlaghoz képest magas a magyar arány. Ha pedig a teljes állami szféra arányát tekintjük, akkor a régióban is találunk a hazainál jóval magasabbat, méghozzá Csehországban, ahol kifejezetten sokan dolgoznak állami vállalatoknál.

Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex

– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban

– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a

– Vacsora-kódex

Rendelje meg most >>

AZ OECD tanulmánya kétségkívül magasnak ítéli a hazai közszféra arányát, ám a tanulmányuk emellett számos más észrevételt is tartalmaz: a közszféra egyre központosítottabb, lenne még tere a közigazgatásban a digitalizáció növelésének, az egészségügyi rendszer túlzottan kórházközpontú, s Magyarország a szomszédainál kevesebbet költ oktatásra, a magyar diákok teljesítménye hanyatlik a nemzetközi felmérések szerint. 


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A bruttó átlagkereset 605 100 forint volt januárban, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,6, a nettó átlagkereset 14,5, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak  3,8 százalékos növekedése mellett – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. március 26.

Búcsúpénzek a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésekor

A munkaviszony többféle módon megszüntethető. Ezek közül a közös megegyezés által nyílik leginkább lehetőség arra, hogy a felek figyelembe vegyék a másik érdekeit, és közben a saját igényeiket is érvényesíteni tudják. Ehhez persze szükség van arra, hogy a felek egymás között megállapodásra jussanak. Az alábbiakban az anyagi szempontokra fókuszálva ismertetjük a közös megegyezést érintő legfontosabb tudnivalókat.