A felszámolás számviteli feladatai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A felszámolási eljárás célja, hogy a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszűnése esetén a hitelezői a törvényben meghatározott módon kielégítést nyerjenek.


A felszámolási eljárás az adós fizetésképtelensége esetén az adós, a hitelező, a végelszámoló, a cégbíróság vagy büntetőügyben eljáró bíróság kezdeményezése alapján indulhat. Az adós fizetésképtelenségét a bíróság vizsgálja. A felszámolás kezdő időpontja a felszámolást elrendelő jogerős végzés közzétételének napja.

A felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet vezetője köteles a felszámolás kezdő időpontját megelőző nappal

  • záró leltárt,
  • tevékenységet lezáró éves beszámolót,
  • az eredmény felosztása után zárómérleget, továbbá
  • adóbevallást készíteni.

Ezeket a felszámolás kezdő időpontját követő 30 napon belül köteles átadni a felszámolónak és az adóhatóságnak. A tevékenységet lezáró beszámolót – kötelező könyvvizsgálat esetén a könyvvizsgálói jelentéssel együtt – a mérlegfordulónapot követő 30 napon belül kell letétbe helyezni és közzétenni.

A gazdálkodó szervezet a felszámolás időszaka alatt is köteles könyvvezetési kötelezettségének eleget tenni.  A felszámolási időszak egy üzleti évnek tekintendő, függetlenül annak tényleges időtartamától. A felszámoló a tevékenységet lezáró beszámoló alapján nyitó felszámolási mérleget készít. A gazdálkodó szervezet a felszámolás kezdő időpontjától évente köteles közbenső felszámolási mérleget készíteni.

Közbenső felszámolási mérleg a követelések bejelentésére megadott határidő letelte után akkor is készíthető, ha a felszámolási eljárás során a hitelezők igényeinek kielégítéséhez, illetve részbeni teljesítésére elegendő pénzeszköz folyt be.

A felszámoló a felszámolás befejezésekor az alábbi dokumentumokat köteles elkészíteni:

  • felszámolási zárómérleget,
  • a bevételek és költségek alakulásáról kimutatást,
  • záró adóbevallást,
  • vagyonfelosztási javaslatot.

A felszámolási zárómérleg elkészítése – bizonyos kivételektől eltekintve – a felszámolás kezdő időpontjától számított két év elteltével kötelező.

Számvitel nagy kézikönyve csomag

A csomagban lévő kiadványok:

1. A számvitel nagy kézikönyve 2014
2. Kiskönyv az új Polgári Törvénykönyvről gazdasági szakembereknek

Most két kiadványt kap egy áráért! Bővebb információ és megrendelés itt!

A vagyonfelosztási javaslat a Csőd tv.-ben meghatározott kielégítési sorrendnek megfelelő felépítésben és sorrendben tartalmazza a kötelezettségek (tartozások) összegét, és ezzel szembeállítva a hitelezőkkel szembeni kötelezettségek (tartozások) teljesítésére kijelölt eszközök értékét. Amennyiben a vagyoni eszközök értéke kevesebb, mint a kötelezettségek (a tartozások) értéke, a sorrendben hátrább lévő hitelezők igénye a gazdál­kodó szervezet vagyoni eszközeiből nem kerül kielégítésre.

A felszámoló a felszámolás befejezése során előkészített dokumentumokat megküldi a bíróságnak és a zárómérleg elkészítésének napját követő napon az adóhatóságnak, valamint intézkedik a gazdálkodó szervezet iratanyagának az elhelyezéséről. A záró adóbevallás benyújtásával egyidejűleg az adót is meg kell fizetni.

A felszámolás számviteli feladatairól Dr. Sramkó Szilvia ír a Számviteli Tanácsadó 2014/05. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.

2024. április 11.

Középiskolások pénzügyi tudatosságát támogatja a Számlázz.hu

Szakmai partnerként és szponzorként támogatja Magyarország egyik legjelentősebb fintech cége, a Számlázz.hu a Luca Pacioli Középiskolás Versenyt, amelynek célja fiatalok számviteli, pénzügyi és adózási ismereteinek fejlesztése. A megmérettetésben a Kárpát-medencében tanuló magyar középiskolások vehetnek részt, ám nemcsak a versenyzőket, hanem a felkészítő tanárokat és a legtöbb diákot delegáló iskolát is díjazzák.

2024. április 11.

Elhatárolt veszteség felhasználása beolvadásnál

A gyorsan változó gazdasági környezetben gyakoriak a cégstruktúrákat érintő változások, az átalakulások, egyesülések, szétválások, és ennek okán sokszor merülnek fel jogértelmezési kérdések a jogelőd és jogutód társaságok adókötelezettségeit illetően. Jelen cikkünkben a veszteségelhatárolás kérdéskörét vizsgáljuk beolvadás esetén.