Bánjunk óvatosan a házipénztárral!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az újabb és újabb szabályozási lépések ellenére Magyarországon még mindig bevett szokás az, hogy a tulajdonosok saját pénzüknek tekintik a vállalkozásukban lévő összegeket. Ezt a gyakorlatot a hatóságok sokféle módon büntetik – áll az RSM DTM blogbejegyzésében.


Készpénz- és pénztárkezelés, szigorú számadású bizonylatolás – nemcsak a fogalmak, hanem a mögöttük húzódó jogszabályok és azok logikája is idegenül cseng a magyar társas vállalkozók egy részének fülében. Magyarországon még mindig bevett szokás, hogy a tulajdonosok saját pénzüknek tekintik a vállalkozásukban lévő összegeket – az ennek visszaszorítására irányuló folyamatos jogalkotói erőfeszítések ellenére is.

A mindennapi működéshez szükséges készpénzmennyiséget a gazdálkodók rendelkezésére kell bocsátani, ez nem vitás. Magyarországon azonban évtizedek óta gyakori jelenség, hogy a vállalkozás tevékenységéhez képest sokszoros pénzeszköz-állományt tartanak hosszú időn át a cégben: az adóellenőrzések tapasztalatai szerint ilyenkor jó eséllyel a vállalkozás vagyonának személyes célokra történő felhasználása áll a háttérben. Az egyszemélyes és mikrovállalkozások tulajdonosai ráadásul sokszor még mindig abban a hiszemben vannak, hogy a vállalkozásban felhalmozott összegek tulajdonképpen az ő pénzük.

Holott a jogszabályok világossá teszik: ezek a pénzeszközök – akárcsak bármilyen más eszköz – a cég vagyonát képezik, és személyes célokra csak a felmerülő adókötelezettség teljesítése után használhatók. Az adókötelezettség természetesen akkor is fennáll, ha a kérdéses összeget a vállalkozás tulajdonosa már korábban felhasználta személyes költekezése során.

Amikor az ellenőrzések során a revizorok gyanút fognak, az adózók egy része sebtében tető alá hozott, sokszor visszadátumozott szerződésekkel igyekszik igazolni a gazdasági szervezet pénztárából hiányzó összegek hollétét. Az ilyen szerződések hitelessége azonban könnyen megdől, és bebizonyosodik az adózatlan pénz kivonása a vállalkozási tevékenység alól. Ilyen esetekben az adókülönbözet és a szankciók megfizetésén túl a társaság képviselőjének a számviteli rend megsértése, adócsalás, idén év eleje óta pedig költségvetési csalás – legalább háromszereplős ügylet esetén sikkasztás – vétsége miatt is felelnie kell.

A jogalkotók immár évek óta próbálnak eszközöket találni a vállalkozás és a vállalkozó vagyonának sajátos magyar „összefolyása” ellen. A 2006-os házipénztáradó Alkotmánybíróság általi megsemmisítése után 2009-ben került sor a készpénzállomány korlátozására. A számviteli törvény a házipénztárak összesített állományának havonta vett napi átlagos egyenlegét az előző évi beszámoló összes bevételéhez köti. A maximum szint 2009 elején a bevétel 1,2 százaléka volt, ám ezt 2009 márciusától 2 százalékra emelték. Idén január elseje óta a házipénztárban található maximális pénzkészlet százalékos határa 10 százalékra nőtt, vagyis jóval enyhébbé vált a szabályozás. Mindemellett 2009 óta érvényes az a rendelkezés is, hogy amennyiben a házipénztárban tartott maximum összeg nem érné el az 500 000 forintot, akkor 500 000 forint lehet a maximális egyenleg.

Emellett 2007 óta minden társas vállalkozó köteles a számviteli politikája keretében elkészítenie saját vállalkozása arculatára szabott pénzkezelési szabályzatát, melynek kötelező minimális tartalmát szintén rögzíti a törvény. A pénzkezelési szabályzat megszegését, vagy a fent említett limit túllépését az adóhatóság 500 000 forintig terjedő mulasztási bírsággal honorálhatja. Mulasztási bírságot állapít meg az adóhivatal akkor is, ha az adózó pénzkezelési szabályzata hiányos vagy ellentmond a számviteli törvény előírásainak.

Adókülönbözet, adóbírság és késedelmi pótlék kiszabására számíthatnak azok a vállalkozások, amelyek valós pénzügyi helyzete eltér a cég könyvelésében kimutatott pénzkészlettől. Komoly bírságok keletkeznek abból is, hogy a társaságok nem dokumentálják a tagi kölcsönöket, negatív pénztáregyenleget szerepeltetnek a könyveikben, vagy a vállalkozás házipénztárában valótlanul kimutatott összegeket az ellenőrzés során bemutatni nem tudják. Akadt olyan vállalkozás, amelynek házipénztárából 10 millió forintot meghaladó összegű készpénz hiányzott.

MEGJELENT – dr. Szakács Imre: Számvitel A-tól Z-ig – 10. bővített, átdolgozott kiadás

A Számvitel A-tól Z-ig tizedik kiadását az olvasók visszajelzései alapján dolgozta át a Complex Kiadó A kiadvány a számviteli törvény és a hozzá kapcsolódó jogszabályok alapján mutatja be a számvitel lényegét, összefüggéseit és alapvető tudnivalóit – részletes magyarázatokkal és példákkal.
A Kiadvány a Complex Kiadó webshpojában megvásárolható.

Számviteli konferenciák:

Szeptember 27: Áfa törvény és a számlázás szabályai
Október 9: A számlázás és az elektronikus számlázás szabályai
Október 20.: Aktuális gazdasági események számvitele
Október 21.: Házipénztár kezelése a gyakorlatban

A vállalkozások nagy része nem tesz eleget azon törvényi rendelkezés előírásainak sem, amely szerint a készpénzfizetés napjától számított 15 napon belül az állami adóhatósághoz a vevőnek, a szolgáltatás igénybe vevőjének be kell jelentenie a 2 millió forintot meghaladó értékben teljesített készpénzszolgáltatást (2011 decemberéig a bejelentési határ 5 millió forint volt). A kapcsolt vállalkozások között a bejelentési határ egymillió forint. A rendelkezés súlyát növeli, hogy a bejelentés elmulasztása esetén az adózó 500 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható.

Összességében tehát minden vállalkozásban tudomásul kell venni: a cég és a tulajdonos magánszemély vagyona két különböző halmaz. Akkor is, ha egyszemélyes vállalkozásról van szó. A szemléletváltás nemcsak a gazdaság fehéredését segítheti elő, hanem a cégeket is megkíméli a rendszeres bírságolásoktól.

A bejegyzés szerzője Héhn Miklós, az RSM DTM Hungary Zrt. számviteli üzletágának vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 11.

Középiskolások pénzügyi tudatosságát támogatja a Számlázz.hu

Szakmai partnerként és szponzorként támogatja Magyarország egyik legjelentősebb fintech cége, a Számlázz.hu a Luca Pacioli Középiskolás Versenyt, amelynek célja fiatalok számviteli, pénzügyi és adózási ismereteinek fejlesztése. A megmérettetésben a Kárpát-medencében tanuló magyar középiskolások vehetnek részt, ám nemcsak a versenyzőket, hanem a felkészítő tanárokat és a legtöbb diákot delegáló iskolát is díjazzák.

2024. április 11.

Elhatárolt veszteség felhasználása beolvadásnál

A gyorsan változó gazdasági környezetben gyakoriak a cégstruktúrákat érintő változások, az átalakulások, egyesülések, szétválások, és ennek okán sokszor merülnek fel jogértelmezési kérdések a jogelőd és jogutód társaságok adókötelezettségeit illetően. Jelen cikkünkben a veszteségelhatárolás kérdéskörét vizsgáljuk beolvadás esetén.

2024. április 4.

Késedelmi kamat, késedelmi pótlék

Általában is igaz, ha késedelmesen fizetünk ki valamilyen díjat, akkor annak szankciója van. Nyilván az összeg nagyságától, mulasztás fajtájától is függ, de szankció lehet késedelmi pótlék, adott esetben pl. a szolgáltatás kikapcsolására is sor kerülhet. Abban az esetben, ha adóeljárásban vagy magánszemély, vagy az adóalany késedelmesen teljesíti adófizetési kötelezettségét, akkor késedelmi pótlék terhelheti az adózót.