Vállalati pénzügyek – a folyamatok modernizálása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A középvállalatok piacain tapasztalható gyors változások javarészt a fejlődő technológiára, a globalizációra és az összeolvadások és felvásárlások növekvő számára vezethető vissza. Mindez a vállalat pénzügyi területével szemben is növeli az elvárásokat, kiemelt szerepet kap a változások előrejelzésének képessége és a gyorsan változó vevői- és piaci igényeknek való megfelelés. A hatékonyan működő szervezetekben a pénzügyi terület a stratégiai döntések előkészítésében, levezényelésében és az ehhez szükséges belső tanácsadásban fontos szerepet tölt be, írja az RSM blogja.

 


A pénzügyi terület stratégiai támogató és előrejelző szerepe felértékelődött  

A hatékony információszolgáltatáshoz a pénzügyi terület átalakítására, modernizálására is szükség lehet. A pénzügyi terület akkor válhat valós stratégiai támogatássá egy vállalat életében, ha a pénzügyi folyamatok struktúrája összhangban van az üzleti folyamatokkal. Amennyiben a modern vállalati környezetben a hagyományos pénzügyi alaptevékenységek – mint a számlák rögzítése, jelentések készítése – rutinszerűen működnek, idő és erőforrás szabadul fel az további (elemző) tevékenységek számára.

A pénzügyi terület átalakítása több kulcsfontosságú tényezőt foglal magában, úgymint: 

  • az automatizáltság növelése, 
  • az adat- és analitikus kapacitás erősítése és 
  • a cég stratégiai döntéshozatalát támogató pénzügyi kontrolok alkalmazása. 

Pénzügyi folyamatok hatékonyságának átvilágítása

A pénzügyi folyamatok fenti tényezői a vállalat teljes működésére hatnak, éppen ezért érdemes áttekinteni, hogy megfelelően működnek-e társaság folyamatai, mert a felmerülő problémák negatívan befolyásolhatják az üzleti eredményt:

  1. Zárási folyamatok időtartama

Hosszadalmas és túlterhelt havi, negyedéves, vagy éves zárási folyamatok esetén mindenképp meg kell nézni a kiváltó okokat – amelyek  adódhatnak a nem megfelelő munkaszervezésből, az automatizált feladatok hiányából –, és hatékonyabb megoldást keresni.

  2. A vállalatirányítási rendszerek kapcsolata és az automatizálás 

A belső rendszerek alacsony szintű, vagy hiányzó kapcsolata a vállalat teljesítményének belső monitorozását és értékelését is gátolja, az előrejelzést pedig szinte lehetetlenné teszi. Az automatizálás a belső folyamatok támogatása és felgyorsítása mellett szélesíti a pénzügyi csapat elemzési képességet is. 

  3. A döntéshozatalhoz szükséges adatokhoz való hozzáférés 

A pénzügyi terület modernizációjában jelentős szerepe van annak a vezetői igénynek, hogy a megfelelő döntés meghozásához a rendszeres hó végi pillanatkép mellett azonnali pénzügyi információ is elérhető legyen. A naprakész információkkal megalapozható lehet egy befektetési döntés, a cash flow rendszeres, heti vagy nagyobb várható kifizetések előtti kontrollja. Többféle megoldás is létezik, amely a vállalkozások számára biztosítja a naprakészséget, a valós idejű pénzügyi információk rendelkezésre állását. Az azonban, hogy melyik megoldás a leghatékonyabb, csak az egyedi igények ismeretében dönthető el biztosan. A folyamatok és hozzáférések kialakításához, vagy hatékonyságuk növeléséhez a belső struktúra ismerete és egy külső szakértő gyakorlati tapasztalatai jó támpontot jelenthetnek. Az bizonyos, hogy a pénzügyi adatok napi szintű, valós idejű rendelkezésre állása elősegíti az eredményes üzleti döntéseket és növeli az eredményességet.

 

 Hogyan kezdjünk hozzá a vállalat pénzügyi területének modernizálásához? 

A pénzügyi terület teljesítményének és megítélésének javításához ki kell dolgozni a stratégiát a terület átalakítására, ehhez pedig elemezni kell a pénzügyi folyamatokat. A felülvizsgálat eredményeképp egyre gyakoribb döntés, hogy a leghatékonyabb megoldást egy külső szolgáltató által biztosított BPO (üzleti folyamat kiszervezés) jelentheti. A pénzügyi üzleti folyamatok részleges vagy teljes körű kiszervezése segítséget nyújt a vállalkozásoknak a megfelelő stratégia kialakításához. A stratégia része akár a meglevő rendszerek kiaknázatlan lehetőségeinek feltérképezése és használata vagy akár új technológiákba való befektetés. Jelentős mértékben csökkenthető a manuális munkavégzés, amely egyúttal csökkenti az élő munkaerőn alapuló kontrolok számát, ugyanakkor növeli a hatékonyságot és az adatok rendelkezésre állását.

A bejegyzés szerője Héhn Miklós, az RSM Hungary számviteli üzletág vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.

2024. április 11.

Középiskolások pénzügyi tudatosságát támogatja a Számlázz.hu

Szakmai partnerként és szponzorként támogatja Magyarország egyik legjelentősebb fintech cége, a Számlázz.hu a Luca Pacioli Középiskolás Versenyt, amelynek célja fiatalok számviteli, pénzügyi és adózási ismereteinek fejlesztése. A megmérettetésben a Kárpát-medencében tanuló magyar középiskolások vehetnek részt, ám nemcsak a versenyzőket, hanem a felkészítő tanárokat és a legtöbb diákot delegáló iskolát is díjazzák.

2024. április 11.

Elhatárolt veszteség felhasználása beolvadásnál

A gyorsan változó gazdasági környezetben gyakoriak a cégstruktúrákat érintő változások, az átalakulások, egyesülések, szétválások, és ennek okán sokszor merülnek fel jogértelmezési kérdések a jogelőd és jogutód társaságok adókötelezettségeit illetően. Jelen cikkünkben a veszteségelhatárolás kérdéskörét vizsgáljuk beolvadás esetén.