A hét kérdése: szabadságmegváltás és nyugdíjjárulék


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyes-ről visszatérő alkalmazott munkaviszonya a felek közös megegyezésével a visszatérés első napján megszűnik. A felhalmozott szabadságot a munkáltató pénzben megváltja. Ilyenkor a szabadságmegváltás összegéből kell-e vonni a 10%-os egyéni nyugdíjjárulékot a Tbj. 24. § (3) bekezdése szerint?


Igen, le kell vonni. A szabadságmegváltás nem rendszeres jövedelemnek minősül a nem önálló jövedelem kategórián belül, ezért a Tbj. 19. § alapján 10 % nyugdíjjárulék levonása fennáll, továbbá a Tbj. 24.§ (1) bek. b) pontja 2012. január 1-el módosult, ezért 2012-től egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékot kell fizetni – többek között – a szabadságmegváltás után is.

A Tbj. 24. § (3) bek. szabálya a járulékfizetés felső határáról rendelkezik, amely szerint annak számítása január 1-jétől december 31-éig terjedő időszakra vonatkozik, de ennek számításánál figyelmen kívül kell hagyni a gyes időszakát.

A Magyarország 2012. évi központi költségvetéséről szóló 2011. évi CLXXXVIII. törvény 55. § (1) bekezdése alapján a járulékfizetési felső határ egy naptári napra jutó összege 2012. évben 21 700 forint, éves szinten 7 942 200 forint, azaz e feletti összeg után nem kellene a járulékokat megfizetni, illetve levonni.

A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.

Elfelejtette?
Semmi sincs veszve!


Kapcsolódó cikkek

2024. április 9.

Nyugdíj: hogyan kérhető az évek összeszámítása?

Az évek „összeszámítása” megtörténik kérés nélkül is, a hivatalból történő adategyeztetési eljárás során a jogszabály által előírt időpontban, de nincs akadálya annak sem, hogy valaki ezt korábban kérje. A kérelem évente csak egyszer nyújtható be.