Majdnem mindenkit sorra vesz a nyugdíjbiztosító


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2013-tól csaknem mindenkivel adategyeztetési eljárást kezdeményez a nyugdíjbiztosító, amelynek végén határozattal állapítják meg a nyugdíjra jogosultság időszakát. Az adategyeztetés módjáról és részleteiről, valamint a szolgálati idő elismerésének 2013-as szabályairól mindent megtudhat cikkünkből.


Idén december 31-ig szolgálati idő elismerése iránti kérelmet nyújthat be a biztosított, volt biztosított a nyugdíj-megállapító szervhez nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idejének megállapítása iránt.

Az eljárásban az összes szolgálati idő közlése mellett a korkedvezményre jogosító időszak igazolása is megtörténik.

A szolgálati idő elismerése iránti kérelem életkortól függetlenül benyújtható, indokolás, megokolás nélkül.

2013-tól nagy változáson meg keresztül a szolgálati idő elismerése, az érintett által kezdeményezendő eljárás helyébe a hatóság által indított egyeztetési eljárás lép, közigazgatási szolgáltatásként biztosítva a jogosultsági időszak időben történő ellenőrzésének lehetőségét.

Az Európai Unió tisztviselőinek és más alkalmazottainak nyugdíjbiztosítási átutalásáról és visszautalásáról, valamint egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2012. évi CXII. törvény kiegészíti a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényt „A nyilvántartás adatainak egyeztetése és a szolgálati idő, jogosultsági idő igazolása” tárgyú eljárás új szabályaival.

A 2013. január 1-től bevezetendő egyeztetési eljárás a megszerzett nyugdíjjogosultsági időszakok egyeztetését, és ennek eredményeként azok véglegesítését tűzte ki célul.

Az új rendelkezések 2013. január 1-től lépnek hatályba, a szolgálati idő elismerésének jelenlegi rendjét szabályozó 68.§ egyidejűleg hatályát veszti.

Az egyeztetési eljárást fokozatosan vezetik be, az a különböző korosztályok számára a jogszabályban előírt ütemezés szerint fog lezajlani.

Első ütem

Elsőként az 1955-59. között született biztosítottak, volt biztosítottak esetében kerül sor az eljárásra 2014. december 31-ig, meghatározott ütemterv alapján.

Az 1954. december 31-ét követően született biztosítottakkal a nyugdíjbiztosítási szervek folyamatosan kezdeményezik majd a nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adatainak egyeztetését.

Következő időszakok

2015. január 1-től ötéves korcsoportban az 1960-ban, és ezt követően születettek jogosultsági időszakainak egyeztetésére fog sor kerülni.

Az 1955. előtt születettek esetében fentiek szerint hivatalból már nem kerül sor ezen egyeztetési eljárás lefolytatására, az kérelemre végezhető el.
A kérelem – és ez újdonság a nyugellátási területen – csak elektronikus úton terjeszthető elő.

Az elektronikus ügyintézés mind szélesebb körben történő kötelezővé tételével a „papírmentes iroda” megvalósítása válik egyre teljeskörűbbé.

Az 1955. előtt született azon személyek, akik részéről még nem került sor nyugellátás megállapítására, túlnyomó többségükben már rendelkeznek szolgálati elismerési határozattal, aki még nem, és igényli szolgálati idejének rendezését, az egyeztetési eljárásban erre kérelmére lehetőség lesz.

Újabb egyeztetési kérelem

Az egyeztetési eljárás lefolytatása naptári évenként egyszer kérhető, azonosan a jelenlegi, évente egyszer kezdeményezhető szolgálati idő elismerési eljárással.

Az egyeztetési eljárás során a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részletes kimutatást küld az általa nyilvántartott következő adatokról:

  • biztosításban töltött időszakok, egyéb szolgálati idő, nő esetén nők negyven év jogosultsági idővel igényelhető nyugellátásához elért jogosultsági idők,
  • a foglalkoztató adatai,
  • az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozó nyugdíjjárulék-köteles kereset, jövedelem,
  • az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a foglalkoztató által levont, befizetett nyugdíjjárulék, és
  • azok a szolgálati időnek minősülő időszakok, amelyek után nem történt járulék-, illetve nyugdíjjárulék-fizetés.

Egyeztetési határidő

A biztosított, volt biztosított az értesítés vele való közlését követő kilencven napon belül jelzi a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére azokat az általa ismert adatokat, melyeket a nyilvántartás nem tartalmaz, vagy amelyek nem egyeznek meg a nyilvántartott adatokkal.

Az egyeztetés során az érintett személy az általa közölt adatokat igazoló okiratokat is megküldi a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnek.

Az eltérések tisztázása

A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az eltérés okait megvizsgálja, a vizsgálat keretében az érintett személyt nyilatkozattételre hívja fel.

A foglalkoztatótól vagy más adatszolgáltatásra kötelezettől, illetve az egykorú iratokat őrző más személytől vagy szervezettől adatot kérhet, helyszíni szemlét tarthat, más bizonyítási eljárást folytathat le, továbbá 2009. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan az állami adóhatóságnál adategyeztetést, illetve adóhatósági eljárást kezdeményezhet.

A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az egyeztetési eljárást határozattal zárja le.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 25.

Így lehet öregségi nyugdíjba vonulni

Az 1959-ben születettek 2024-ben töltik be nyugdíjkorhatárt, a 65. életévet, és dönthetnek a 2024-ben, esetleg később történő nyugdíj-igénylés mellett.

2024. március 21.

 Egyre nagyobb az adatvezérelt döntések jelentősége az egészségügyben

A Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság idén már 22. alkalommal szervezi meg az Adatvezérelt egészség és kiberbiztonság konferenciát. Az idei csúcstalálkozó a mesterséges intelligenciára (MI), az egészségügy informatikai és kiberbiztonsági kihívásaira fókuszál – olvasható az Adó Online-hoz eljuttatott közleményben.

2024. március 20.

Rétvári Bence: folytatódik az újszülöttek SMA-szűrése

Tizennégy hónapos tesztidőszak után folytatódik az újszülöttek és csecsemők SMA-szűrése, a költségvetés e célra idén 450 millió forintot biztosít – jelentette be a Belügyminisztérium parlamenti államtitkár szerdán a Bethesda Gyermekkórházban.