Nőtt az önkéntes pénztárak vagyona


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 A nyugdíjpénztárak vagyona az első negyedévben 8,5 százalékkal, 1187 milliárd forintra nőtt.


Nőtt az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészségpénztárak vagyona az első negyedévben éves összehasonlításban, azonban aggasztó, hogy jelentősen visszaestek a munkáltatói befizetések az adóterhek növekedése miatt – mondta Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke a szervezet sajtóbeszélgetésén szerdán Budapesten.

Hozzátette: elsősorban a pénztártagok befizetés-növekedésének köszönhető, hogy a nyugdíjpénztárak vagyona az első negyedévben 8,5 százalékkal, 1187 milliárd forintra, az egészség- és önsegélyező pénztárak vagyona 6,4 százalékkal, 47 milliárd forintra nőtt. A munkáltatói támogatások elmaradása komoly problémát okozhat az öregedő társadalomban a fiatalok alacsony megtakarítási hajlandóságát is figyelembe véve – olvasható az esemény sajtóanyagában.    

 Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál a tagok által fizetett egyéni tagdíj jelentősen, 50,57 százalékkal, 3,482 milliárd forintra nőtt az első három hónapban a tavalyihoz képest, a nyugdíjpénztáraknál ez a növekedés 11,4 százalékos volt, 16,3 milliárd forintra.     

Felidézte, idén változtak a pénztárak adóterhei, az önkéntes nyugdíjpénztárak és egészségpénztáraké a SZÉP-kártyával szemben 9,44 százalékponttal magasabbak, 43,66 százalékos adókulccsal adóznak, míg tavaly 34,22 százalékkal adózott mindegyik.     

Kravalik Gábor szerint az egészségpénztáraknál egyre inkább eltolódik a hangsúly a tagi befizetések irányába.     

Az elnök szerint jövőre javulni fog a helyzet, a járulékkedvezmény miatt a pénztárak adóterhe várhatóan 41,3 százalékra csökken, így mérséklődik a SZÉP-kártyával szembeni hátrányuk.     

Az ÖPOSZ adatai szerint a férfiak átlagosan 20 százalékkal nagyobb megtakarítással bírnak, az átlagos vagyon szektoriálisan 1,1 millió forint, bár a két nem hasonló aránnyal vesz részt a rendszerben.     

Az elnök szerint a tagi befizetések növekedése mutatja a bizalmat a kasszákban, ugyanakkor a tagok folyamatosan feszegetik az anyagi teljesítőképességük határait, munkáltatói segítség nélkül lépéshátrányban vannak. A szövetség adatai szerint az egy főre eső átlagos vagyon 24 éves korban lépi át a 100 ezer forintos határt, a 33 évesek átlagos megtakarítása 500 ezer forint feletti, 40 év felett már 800 ezer az egyéni számla átlagos egyenlege, míg a 47 éves korcsoportnál átlépi a milliós határt is az átlagos megtakarítás.     

Kravalik Gábor szerint a ma is aktív megtakarítókat is visszaveti a munkáltatói segítség elmaradása, minden korosztály számára kulcsfontosságú a munkáltatók aktív szerepvállalása.     

Az ÖPOSZ az önkéntes nyugdíjpénztárakat taglétszámban és vagyonban is 90 százalék körüli arányban képviseli, az egészségpénztárakat mintegy 80 százalékban, a szövetség idén további bővülést vár – mondta Kravalik Gábor.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 25.

Így lehet öregségi nyugdíjba vonulni

Az 1959-ben születettek 2024-ben töltik be nyugdíjkorhatárt, a 65. életévet, és dönthetnek a 2024-ben, esetleg később történő nyugdíj-igénylés mellett.

2024. március 21.

 Egyre nagyobb az adatvezérelt döntések jelentősége az egészségügyben

A Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság idén már 22. alkalommal szervezi meg az Adatvezérelt egészség és kiberbiztonság konferenciát. Az idei csúcstalálkozó a mesterséges intelligenciára (MI), az egészségügy informatikai és kiberbiztonsági kihívásaira fókuszál – olvasható az Adó Online-hoz eljuttatott közleményben.

2024. március 20.

Rétvári Bence: folytatódik az újszülöttek SMA-szűrése

Tizennégy hónapos tesztidőszak után folytatódik az újszülöttek és csecsemők SMA-szűrése, a költségvetés e célra idén 450 millió forintot biztosít – jelentette be a Belügyminisztérium parlamenti államtitkár szerdán a Bethesda Gyermekkórházban.