Szoftverfejlesztés: odafigyeléssel milliókat spórolhatunk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Módosultak a szoftverfejlesztéssel kapcsolatos adószabályok év elején: ezeket a kiemelt adóhatósági figyelem miatt is szem előtt kell tartani – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.


Kiemelt helyen szerepelnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által tavasszal közzétett ellenőrzési irányelvekben a szoftverfejlesztő cégek. Emellett idén év elején komolyabb változások léptek életbe az e területen tevékenykedő cégeket érintő adójogszabályokban. Ez rögtön két nyomós ok arra, hogy alaposan szemügyre vegyük a szoftverfejlesztéssel kapcsolatos rendelkezéseket.

A szoftverfejlesztő cégek tekintetében fontos kiemelni, hogy alapvető jelentőséggel bír: a szoftverfejlesztés során számviteli értelemben az adott szoftver terméket hogyan jelenítik meg. Tapasztalatunk szerint a szoftverfejlesztő cégek sok esetben lefejlesztik a piacra szánt terméket, vagyis rendelkezésre áll az emberi erőforrás, az infrastruktúra, de a számviteli kimutatásokban az adott szoftvertermék nem kerül kimutatásra. Ez azért bír kiemelkedő jelentőséggel, mert ezek a szoftverfejlesztő társaságok – amikor az adott szoftverhasználati jogát értékesítik – jogdíjbevételt realizálnak.

Erre a jogdíjra Magyarországon immár évek óta 50 százalékos adókedvezmény vonatkozik. Ez egy jelentős kedvezmény, főleg, ha arra gondolunk, hogy a társasági adó kulcsa 10 vagy 19 százalék. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a kifizetett jogdíj és a számviteli kimutatások ebben az értelemben összhangban legyenek egymással. Vagyis, ha az adókedvezményt igénybe veszi az adott adóalany, akkor ennek megfelelően kell kezelni a számviteli kimutatásait is.

Az adóhatóság már többször lépett fel hasonló esetekben, és világossá tették: a jogdíjkedvezmény abban az esetben vehető igénybe, ha a számviteli nyilvántartások azt megfelelő módon tükrözik, ha ez utóbbiban is ténylegesen szerepelnek a szoftverek.

Ami 2012. január 1-től újdonság: szoftver terméket, immateriális javat bizonyos feltételek mellett adómentesen szerezhetünk be. E feltételek: a terméket adóalanyként szereztük be, a beszerzést követő 60 napon belül ezt az adóhatósághoz bejelentjük, a terméket 12 hónapig tartjuk (vagyis kimutatjuk a könyveinkben), és ezután értékesítjük.

Meggyőződésem, hogy ez egy nagyon ígéretes lehetőség. Külföldön ez a szabály nem ismeretlen: Írországban például évekkel ezelőtt nagyon sok kedvező szabályt hoztak, és éppen ezért a zöld sziget éveken keresztül az információtechnológiai cégek Mekkája volt. Most Magyarországon is megjelentek ezek a kedvező szabályok. Nálunk az infrastruktúra és a tudás is rendelkezésre áll, így jó esély van rá, hogy az új adókedvezmény kedvező hatást gyakorol az iparág fejlődésére.

A bejegyzés szerzője Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2023. október 26.

A mesterséges intelligencia a kiberbűnözésnek is lendületet ad

A vitathatatlan előnyök mellett komoly kockázatokkal is jár a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) alkalmazásnak terjedése – áll a brit kormány által csütörtökön ismertetett átfogó szakértői jelentésben. Rishi Sunak miniszterelnök szerint szélsőséges esetekben fennáll annak a veszélye is, hogy az emberiség teljesen elveszíti ellenőrzését az AI-technológia felett.