Cikkek
(8)
Adó szaklapok
(0)
Kérdés-válasz
(30)

Összes prémium cikk böngészése

  • Online számla regisztráció CSASZ-osoknak

    2018. június 6. 9:16

    Tisztelt Szakértő! Technikai jellegű kérdésem lenne. Kénytelen vagyok Önökhöz fordulni, mert a NAV-nál eddig nem tudtak válaszolni a kérdésemre, így remélem, hogy Önöknél van erre vonatkozó tapasztalat. Cégcsoportunk csoportos adószámmal rendelkezik ÁFA szempontból, ezért számomra az volna logikus, hogy az online számázáshoz kapcsolódó adóalany regisztrációt is a csoportos adószámunkkal végezzem el (hiszen az adatszolgáltatás, ÁFA bevallás is a CSASZ alatt történik). A NAV-os online számla oldalon azonban nem engedi regisztrálni a CSASZ adószámunkat, mert ilyen adószámmal nem képviselek adózót. A NAV ügyfélszolgálatán megerősítették, hogy az EGYKE nyomtatványt 2016-ban megfelelően adtuk be és én vagyok az ÁFA csoport meghatalmazottja. Egyébként már 3 ÁFA ellenőrzésünk is volt a CSASZ kiváltása óta és soha nem volt gond a képviseleti jogommal. A CSASZ-ban szereplő társaságok regisztrációját viszont engedné a "normál" (azaz 4-es) adószámmal, de szerintem az ÁFA csoport tagjait nem kellene egyenként regisztrálni az online számla rendszerben. Mi erről a tapasztalatuk? Hogyan kell CSASZ esetén az online számlázáshoz regisztrálni?
  • Fordított áfa alkalmazása belföldi adószámmal rendelkező unóis cég esetén

    2018. június 1. 11:18

    Belföldi adóalanyok esetében a cég képviselőjétől kérünk nyilatkozatot annak érdekében, hogy az értékesített vasanyag számlázásakor helyesen alkalmazzuk a fordított áfa szabályait. Most olyan vevőnk érkezett, amely uniós tagországba bejegyzett vállalkozás és magyar adószámmal rendelkezik. Az ügylet belföldinek minősül, mert a megvásárolt vasanyag nem hagyja el Magyarországot. Kérem szíves válaszát azzal kapcsolatban, hogy ebben az esetben is a fordított adózás szabályait kell-e alkalmaznunk? Illetve ha igen, kérem szíveskedjen javaslatot tenni, hogy az ügyletet hogyan, milyen nyilatkozattattal, dokumentumokkal támasszuk alá?
  • beteg_kórház

    2018. május 31. 6:30

    Sokszor előfordul, hogy üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés esetén a baleseti táppénz időszakának leteltekor tartós, esetleg maradandó egészségromlás marad vissza. Ha ez az állapot középsúlyosságúnak minősül, baleseti járadék vehető igénybe.

    bookmark
  • KKV besorolás

    2018. május 11. 14:08

    Az alábbi KKV besoroláshoz kérem szíves segítségüket! Nagy Kft-ben az üzletrészek: - D magánszemély 51 % - H magánszemély 25 % - Más Kft 20 % - K magánszemély 4 % Ügyvezető: D, H, K magánszemélyek Kis Kft-ben az üzletrészek: - D magánszemély 31,9 % - H magánszemély 26,9 % - N magánszemély 20,2% - Nagy Kft 19,2 % - Hné magánszemély (H édesanyja) 2 % Ügyvezető: D, H, K magánszemélyek A Tao 4 § 23. f) pontja alapján az ügyvezető egyezőség miatt fenn áll a kapcsolt vállalkozás a két cég között. A 2004. évi XXXIV Kis- és középvállalkozásokról szóló tv. alapján a Nagy Kft és Kis Kft 3 § szerinti besorolását külön-külön vagy összevontan kell elvégezni? Kapcsolódó vagy partner vagy egyik sem a Kis Kft a Nagy Kft-nek, és ha igen mely tulajdonlás alapján? Nincs konszolidált beszámoló. A magánszemély tulajdonosok nem egyéni vállalkozók.
  • Bérbeadott szgk. javítási számlájának ÁFA-levonhatósága, biztosítós kártérítés esetén

    2018. május 10. 13:43

    Társaságunk fő tevékenysége személygépjárművek bérbeadása. Figyelemmel az ÁFA tv. 125. § (2)/c) pontjába foglaltakra a bérbeadás keretében hasznosított személygépkocsik üzemeltetéséhez, fenntartásához igénybevett szolgáltatások előzetesen felszámított ÁFÁ-ját 100 %-ban levonásba helyezzük, mivel bérleti díjunk úgy kerül megállapításra, hogy (értelemszerűen a normál használattal összefüggően felmerült) ezen szolgáltatásokat is tartalmazzák. A gépjárművek teljeskörű casco biztosítással rendelkeznek. Szerződésünk értelmében (viszont) káresemény (okozása) esetén felmerülő költségeket a biztosító felé érvényesítjük, a bérbevevő partnerünk kötelezettsége „csak” az önerő (mint ÁFA-körön kívüli tétel) megtérítése. Kérdésem: mi a helyes eljárás ebben az - nem normál, hanem káreseményt követő, casco-biztosítást maga után vonó - esetben: 1. A javítási számla ÁFÁ-ját 100 % levonásba helyezzük, és így a biztosítótól „kárunk” nettó értékével számolunk el, és partnerünk az (általában 50.000,-Ft-nyi) önerőt téríti meg számunkra?, vagy 2. A javítási számla ÁFÁ-ját – figyelemmel az ÁFA-tv. 124. § (4) bekezdésében foglaltakra – csak 50 %-ban helyezzük levonásba, és a biztosítóval ennek figyelembevételével (tehát nettó+ 50% ÁFA) számolunk el, és partnerünkre az önerőt továbbterheljük (mint ÁFA körön kívüli tétel)! 3. vagy ha 1. vagy 2. pontban foglalt eljárás sem helyes, akkor milyen eljárás felel meg a hatályos jogszabályoknak (ÁFA-törvénynek)?
  • Pénzügyi intézménytől felvett beruházási hitel kamata utáni adókedvezmény

    2018. május 4. 9:58

    A társasági adótörvény 22/A. § (1) bekezdése alapján a hitelszerződés (ideértve a pénzügyi lízinget is) megkötése adóévének utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózó a hitelszerződés alapján tárgyi eszköz beszerzéséhez, előállításához pénzügyi intézménytől igénybe vett, és kizárólag e célra felhasznált hitel (ideértve a felhasznált hitel visszafizetésére igazoltan felvett más hitelt) kamata után adókedvezményt vehet igénybe. A 22/A. § (3) bekezdés alapján az adózó az adókedvezményt abban az adóévben - utoljára abban az adóévben, amelyben a hitelt az eredeti szerződés szerint vissza kell fizetnie - veheti igénybe, amelynek utolsó napján a tárgyi eszköz nyilvántartásában szerepel. A budapesti székhelyű kkv-nak minősülő adózó Budapesten megvalósult ingatlanprojekt finanszírozására „Többdevizás projekt hitelkeret-szerződés”-t kötött pénzügyi intézménnyel, melynek rendelkezései szerint: „A Kölcsön visszafizetése: Az Üzletfél az általa lehívott és még vissza nem fizetett Kölcsön összegét 2013. …… hó 31-ig (ha ez nem banki nap, akkor a következő banki napon) (a „Végső Lejárat Napja”) egy összegben köteles visszafizetni.” „A Kölcsön meghosszabbítása: Az Üzletfél kérheti a Kölcsön futamidejének meghosszabbítását, amennyiben ezirányú írásbeli kérését legkésőbb 30 naptári nappal a Kölcsön lejárata előtt írásban közli a Bankkal. Az Üzletfél ilyen irányú kérelmét a Bank a Hitelkeret-szerződést érintő összes körülmény figyelembevételével bírálja el, azonban a meghosszabbításra nem köteles. A hitelkeret-szerződést a felek közös megegyezéssel azóta többször módosították, melyben a kölcsön visszafizetésének napja („végső lejárat napja”) mindig módosításra került, s így jelenleg is hatályban van. A felvett hitel után kamatfizetési kötelezettség azóta is terheli az adóalanyt. Kérdés, hogy a pénzügyi intézménytől felvett beruházási hitel kamata utáni adókedvezmény – különösen a 22/A. § (3) bekezdésben foglalt „utoljára abban az adóévben, amelyben a hitelt az eredeti szerződés szerint vissza kell fizetnie” kritérium figyelembevételével – a módosításokkal meghosszabbított lejárati idő alatt is igénybe vehető-e (pl. 2017-ben)?
  • Többes ügynök által, megbízási szerződéssel alkalmazott közvetítői alvállalkozó jutaléka, az iparűzési adóban

    2018. április 24. 11:25

    Ügyfelem, többes ügynökként közvetítői tevékenységet folytat, melyhez igénybe vesz "alvállalkozókat", jutalékos rendszerben. Szerződések: 1. Ügyfelem és megbízója között a. Megbízási szerződés pénzügyi szolgáltatás közvetítésére, többes ügynöki tevékenység ellátására (Lakás-takarékpénztári szerződések, és MNB engedély birtokában áthidaló és azonnali áthidaló kölcsönök/ hitelek közvetítése tárgyában) 2. Ügyfelem és ügynökei között a. Megbízási szerződés pénzügyi közvetítők részére A fentiekkel kapcsolatban kérdezem, hogy a fenti "alvállalkozóknak" fizetett díjjal, csökkenthető-e az iparűzési adó alapja.
  • Bérelt földterület továbbadása bérbe

    2018. április 23. 16:32

    Adott egy nádas besorolású földterület, amit magánszemélytől "bérbe venne" egy Kft, (nem fizetne érte bérleti díjat, a terület karbantartásért cserében használná) A Kft pénzért tovább bérbe adná egy cégnek. A kérdés az lenne, hogy ez lehetséges-e, mi a feltétele, mi kell hozzá, be kell-e jelenteni esetleg a földhivatalba vagy bárhová?
  • Egyéb szálláshely szolgáltatás áfája

    2018. április 16. 15:30

    Egy Kft. lakóingatlant vásárolt, melyet az 5590 Egyéb szálláshely szolgáltatás tevékenység keretében hasznosítja. (18 %-os áfa kulcs) Kérdés: Levonható-e a lakóingatlan felújítása kapcsán számlában szereplő, áthárított 27 %os áfa? Az áfa tv 124 § (1) i) pontjában levonási tilalom szerepel a lakóingatlan felújításával kapcsolatosan. A 125 §-ban viszont nem találom ennek feloldását.
  • Társasági adóalap

    2018. április 11. 16:43

    Az alábbi ügyletről szeretném kérni a szakmai véleményüket: Adott ’A’ és ’B’ magyar illetőségű nem kapcsolt vállalkozásnak minősülő társaságok. ’A’ végleges térítés nélküli pénzeszközt ad át ’B’ vállalkozásnak, 1000e Ft-ot. ’B’ vállalkozás adózás előtti eredménye 1300e Ft. (a kapott 1000e Ft-ot tartalmazza) Társasági adóalap módosító tétel 1 db van, fejlesztési tartalékot képez az eredménytartalék terhére 600e Ft összegben. Ezáltal az adóalap 700e Ft-ra (1300-600) módosul, így az adóalap a kapott pénzeszköz összege alá csökken. ’B’ vállalkozás a Tao törvény 3. sz. melléklet A) 13. pont alapján nyilatkozik, mely szerint a bevételt az eredményében elszámolta és adózás előtti eredménye, adóalapja e juttatás következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív, e bevételre jutó társasági adót megfizeti. A fejlesztési tartalék képzés az adózás előtti eredmény 50%-ig képezhető társasági adóalap csökkentő tételként. Ez a csökkentés van hatással a kiadott nyilatkozatra? ’B’ vállalkozás jogszerűen adhatja-e ki a fenti pont szerinti nyilatkozatot ’A’ vállalkozás részére ezen feltételek esetén?
tovább
Az irányítópulton gyorsan elérhetőek az új funkciók Irányítópult

Az ado.hu új funkciói itt elérhetőek az Ön számára, a megjelenéshez kérjük regisztráljon vagy jelentkezzen be!

Újdonságok

  • Trump3

    Az amerikai elnök újabb 200 milliárd dollár értékű védővámmal fenyegette meg Kínát.

  • üzleti titok

    Ki kell-e adnia a munkáltatónak a szakszervezet kérésére a következő év tervezett pénzügyi adatait? Megtagadható-e az adatkérés az üzleti titok védelmére hivatkozva, vagy erősebb érv, hogy e nélkül a szakszervezet nem tudna felkészülni a bértárgyalásokra?

  • Fotó: shutterstock

    Tovább folytatva az egyenes adózású ügyletek adóalapjának meghatározását vizsgáljuk meg az adómentes Közösségen belüli értékesítés esetét!

  • Lőcsei Tamás

    2018. július 1-jétől a PwC 29 országból álló közép- és kelet-európai (CEE) régió első számú vezetője lesz Nick Kós, aki hat év után adja át a PwC Magyarország vezérigazgatói posztját. Utódja Dr. Lőcsei Tamás​ ​lesz​​, ​a PwC Adó- és jogi szolgáltatások magyarországi üzletágvezetője - áll a cég közleményében.

  • internet

    A július elsejétől kötelező számlaadat-szolgáltatáshoz regisztrálnia kell mindenkinek, aki belföldi adóalanyok számára legalább 100 ezer forint áfatartalmú számlát állít ki akár számlázó programmal, akár számlatömbben. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Online Számla felületén a mostantól elvégezhető regisztrációhoz ügyfélkapus hozzáférésre van szükség.