Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

2012. január 1-től új előírás a Tao törvény 7. § (1) c) pontja, figyelemmel a 7. § (16) bekezdésére, amelynek lényege, hogy a jogdíjbevételre jogosító
immateriális jószág értékesítéséből származó eredménnyel csökkenthető az adóalap, ha arra lekötött tartalék képzése történik.

Jelen esetben egy belföldi gazdasági társaság Film és Video terjesztéssel foglalkozik (mint filmforgalmazó).

A filmforgalmazó társaság a filmgyártótoktól megveszi egy adott film mozi,DVD, videó forgalmazási jogát a szerződésben meghatározott fix időre. Ezek a
jogok egyszerre csak egy „személynél” lehetnek, amely jogokért fizetett összeget a forgalmazó társaság az immateriális javai között tartja nyilván.
Az így nyilvántartott javakra a számviteli politikában – a hasznosítás idő alapján – megállapított leírásnak megfelelően évenként értékcsökkenést számol el.

A nála lévő jogokat a jog lejártáig forgalmazza az alábbiak szerint úgy,hogy a jogok mindvégig a forgalmazó könyveiben maradnak, azokat onnan nem vezeti ki:

– mozik felé, amikor bemutatásra adja át a filmet egyszerre akár több mozinak
– TV társaságok felé továbbadja a hasznosítási jogot egy fix időre, amely alatt a társaságok vetíthetik a filmet, egyszerre csak egy társaság kaphatja meg ezt a jogot
– kiadja DVD-n, és azt forgalmazza kereskedelmi egységeken keresztül a végfelhasználók felé.

Az elért eredményből a filmgyártó cégeknek részesedést fizet.

A filmforgalmazó társaság szemszögéből:

– a filmforgalmazó által megvett jogok beletartoznak-e a jogdíjbevételre jogosító immateriális jószág fogalmába?

– illetve a fenti értékesítési formák beletartoznak-e a jogdíjbevételre jogosító immateriális jószág
értékesítéséből származó eredménybe? Vagy csak ha továbbértékesítésre és kivezetésre kerül a jog a könyvekből az számít értékesítésből származó bevételnek?