Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban vázolt bérmunka számlázásával kapcsolatosan.
Magyarországi kft. („A” cég) bérgyártási tevékenységet végez Magyarországon, magyar cég megbízásából („B” cég). Tehát a megrendelő nyersanyagát feldolgozva „A” cég készterméket állít elő „B” cégnek, az előállított késztermék tulajdonjoga „B” cégé. Éves bérgyártási szerződés rögzíti a feldolgozandó nyersanyag mennyiségét.
A bérgyártás időszaka néhány egymást követő hónapra korlátozódik, s ez idő alatt a nyersanyagot „B” cég vagy folyamatosan, vagy akár 1-2 hónap megszakítással bocsátja „A” cég rendelkezésére. A termelési ciklus egynapos, azaz a bérgyártás a nyersanyag beszállításának napján megtörténik.
Kérdéseim a bérgyártási tevékenység helyes számlázási gyakorlatára irányulnak.
1. Helyes lehet-e az a gyakorlat, hogy a bérgyártást végző „A” cég a bérgyártás legutolsó napját (mely egyben a legutolsó nyersanyag beszállítás napja) tekinti áfa-szempontból a teljesítés időpontjának (s ezt tünteti föl a kimenő számláján)?
2. Helyes lehet-e az a gyakorlat, mely az áfa-törvény 58. §-a szerinti határozott idejű elszámolást rögzítené a szerződésben, ekként a felek havonta számolnának el egymással? Ha igen, akkor az elszámolás csak a tárgyhó első és utolsó napja közötti bérgyártás lehet, vagy van-e mód – például – előző hó 18. és a tárgyhó 17. napja közötti bérgyártás elszámolására a tárgyhavi számlázás során?
3. Helyes lehet-e az alábbi gyakorlat: az „A” cég havi gyakoriságú részteljesítése során nem a részteljesítés napjáig legyártott teljes mennyiség bérmunka díjáról állítaná ki a számláját, hanem csak egy részéről, például akkora mennyiségről, amekkora mennyiségű készterméket megvásárolna „B” cégtől)?