Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

A LSZ Alapszabálya szerint a fenntartással kapcsolatos befizetések havi összegét a közgyűlés állapítja meg.
A LSZ a házon belül található udvart (mely önkormányzati tulajdonban van) gépkocsi beállás céljára bérli és adja tovább bérbe a tag és nem tag tulajdonosok részére.
A fentiek mellett a LSZ közös tulajdonban lévő ingatlanok, ingatlanrészek (üzlethelyiségek), eszközök (garázskapu-bejáró) bérbeadásával is foglalkozik, melyből bevételre tesz szert.
A lakásszövetkezet az általános szabályok szerinti ÁFA-alanyiságot választotta; ingatlan bérbeadás tekintetében (lakás, nem lakás is) nem választotta az adókötelessé tételt (88. §).
Kérdéseim:
1. A lakásszövetkezet, mint jogképes személy, tevékenysége tartós és rendszeres, független formában történik. Ellenértéknek (vagyoni előnynek) minősül-e az ÁFA-tv. értelmében a LSZ által közös költség címen beszedett összeg? (Gazdasági tevékenység-e a LSZ tevékenysége?)
2. Amennyiben a közös költség beszedése ellenértéknek minősül, a LSZ gazdasági tevékenységet folytat, a közös költség összege az ÁFA-tv. 13. § (1) bekezdése alapján szolgáltatás nyújtásnak minősül-e?
3. A közös költségről a magánszemély tag és nem tag tulajdonosok részére, amennyiben annak kiegyenlítése nem készpénzzel történik, kötelező-e számla kiállítása? (165. § (1) bekezdés és (3) bekezdés a) pont) Milyen adómértékkel adózik így a közös költség?
4. A közüzemi díjak a lakásszövetkezet nevére szólnak, melyet a LSZ a közös költség részeként – az alapszabály szerint – hárít tovább a tag és nem tag tulajdonosok részére. Milyen adómértékkel kell továbbhárítani a közüzemi díjakat, tekintettel, hogy nem önállóan, hanem a közös költség részeként kerül elszámolásra?
5. Amennyiben nem a közös költség része a közüzemi díj, változik a 4. pont szerinti adómérték?
6. A közös költség ÁFA szempontjából történő megítélése (számlakiállítás, adómérték) elkülöníthető-e az egyéb tevékenység bevételeitől? Értelmezhető-e ez esetben a főtevékenység, melléktevékenység viszonya?
7. Az üzlethelyiséget bérlőkre továbbhárított közüzemi díjak – az adómentes bérbeadás miatt – osztják-e a bérbeadás adómentességét, vagy adóköteles tételként számlázandók tovább? Megilleti-e ez esetben a LSZ-t az adólevonás joga a bejövő közüzemi számlák díjaiból?
8. ÁFA-köteles-e a parkoló céljára az önkormányzattól igénybe vett gépkocsi beálló önálló bérbeadása?
9. A LSZ későbbi felújításokra, tartalékképzésre ún. „fel nem osztható” vagyont különít el, melyet számviteli szempontból lekötött tartalékként kezel. Az összeg olyan későbbi felújítások részét képezné, melyekhez más külső forrásokat (elsősorban támogatást) venne igénybe (pl. lapos tető-, homlokzat szigetelés, ablakcsere, liftcsere stb.). E tételek nem képezik a közös költség részét. Elegendő-e ez esetben a közgyűlési határozat, mint számviteli bizonylat, tekintettel arra, hogy ezen összeg sorsa a későbbiekben fog eldőlni? A 224/2000. számú KR. szerint pénzeszköz átadás történik.