Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Ügyfelem szőlőműveléssel foglalkozó társaság, mely tevékenységét olyan földterületen végzi, mely nem saját tulajdona. A földet egyrészt 99 évre szóló földhasználati jog, és 25 évre szóló haszonélvezeti jog alapján használja. A 99 évre szóló földhasználati jog az alakuláskor apportként – független szakértővel meghatározott értéken – került be a társaság vagyoni értékű jogok közé. Jelenleg ennek az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jognak a könyv szerinti értéke közel 30 MFt.
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. számú törvény, valamint ezen törvényt kiegészítő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény alapján az illetékes Megyei Kormányhivatal Járási Földhivatala határozatával 2014. július 30. nappal törölte az ingatlan nyilvántartásból a társaság javára bejegyzett használati jogát, valamint haszonélvezeti jogát. A társaság a hatóság döntésének jogszerűségét vitatja, ezért keresetlevelet nyújtott be a Bírósághoz, de ennek kimeneteléről semmilyen információ nincs.
A 2014. éves beszámoló elkészítésekor javasoltam, hogy ezeket az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogokat ki kell vezetni a könyvekből, mint terven felüli értékcsökkenés, mivel a jelenlegi hatályos jogszabályok alapján ezen jogok már nem léteznek.
A tulajdonos vitatja ennek a vagyon vesztésnek az elszámolását.
Amennyiben a jogok kivezetésével nem értenek egyet, én úgy gondolom legalább céltartalékot kellene képezni a várható vagyon vesztésre.

Mi a helyes megoldás a fentiek ismeretében?